Yandex Metrica

Sitede Ara

Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?

Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?

Kemal Sunal, Türk sinema tarihinin unutulmaz oyuncularındandır. Yeşilçam'ın Usta oyuncu Kemal Sunal vatandaşlar tarafından internette araştırılmaya başladı. Büyük küçük her yaştan seveni bulunan ve canlandırdığı karakterlerle akıllarda bulunan Kemal Sunal arama motorlarında 'Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?' diye aranıyor. Peki Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?

Kimdir

21.05.2024, 05:14

Kemal Sunal oynadığı filmlerle Türk sinemasının en meşhur ve sevilenleri arasında bulunmaktadır. Usta oyuncu Kemal Sunal, oyunculuğuyla tarihe adını yazdırdı. Yeşilçam filmleri oyuncularından Kemal Sunal'ın yaşantısı vatandaşlar tarafından merak edilip internette 'Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?' araması yapmaya başladı. Peki Kemal Sunal kimdir, nereli, kaç yaşında, ne zaman öldü? Kemal Sunal filmleri ne?

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

KEMAL SUNAL KİMDİR?

Kemal Sunal, 10 Kasım 1944 tarihinde İstanbul'un Küçükpazar semtinde doğdu. Doğum tarihini 11 Kasım olarak değiştirdi. Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak doğan Kemal Sunal'ın babası Migros'tan emekli Mustafa Sunal, annesi Saime Sunal'dır. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal'ın, Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi bulunmaktadır. 

Kemal Sunal, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda, liseyi Vefa Lisesi'nden okudu. Liseyi 11 yılda tamamlayan sanatçı, "Bu benim tembelliğimden, salaklığımdan ileri gelen bir şey değildi. 15-20 kişilik bir grubumuz vardı. Beraber geçiyorduk, beraber kalıyorduk. Anlaşmış bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı tabii…" sözleriyle açıklığa kavuşturdu. Yüksek tahsiline İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu'nda başlasa da, bitiremedi. Eğitim hayatı boyunca çeşitli işlerde çalışan sanatçı, Emayetaş fabrikasında çalıştı, ayrıca elektrikçide çırak olarak da çalıştı. Bu günleri, "Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros'tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım" diye anlattı. 

35 yaşında askere giden Kemal Sunal, diğer askerlerin kendisini görünce gülmeye başlaması nedeniyle, birliğin düzenini bozduğu gerekçesi ile geri hizmete gönderildi. Usta birliğinde Armoni Mızıkası isimli moral grubuna dağıtımı olmuş, bu vesile ile Türkiye'nin birçok bölgesinde asker olarak bulundu. Devekuşu Kabare'nin 1972-1973 mevsiminde Ankara turnesi sırasında tanıştığı Gül Sunal ile 1975 senesi Nisan ayında Beyoğlu Evlendirme Dairesi'nde evlendiler. Bu evlilikten Ali ve Ezo adlarını verdikleri iki tane çocukları oldu.

Yarım bıraktığı üniversite eğitmini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yaptı. Yüksek lisanstan "TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü" başlıklı teziyle mezun oldu.

Sanatçı Kemal Sunal kendi profilinin, oynadığı karakterlere göre farklı olduğunu şu sözlerle anlattı: "Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım" "aynı zamanda iş ve ev yaşamında titizim" sözleriyle açıkladı. Eşi tarafından yazılan anı kitabında, ev halkına sanatçı olduğunun ağırlığını hiç hissettirmemiş, eşinin tanımına göre "aile babası" profilini hiçbir zaman sarsmamıştır. Akşam yemeklerine daima vaktinde yetişen, aile ilişkilerine önem veren ve bu kurallarda çocukları ile çok iyi arkadaş olan, iş, aile ve komşuluk ilişkilerinde hep sohbeti aranan, herkes tarafından sevildi. Sunal, filmlerinin aksine, çok fazla gülmeyen ve sululuktan hoşlanmayan bir yapıya sahiptir. Dinlemeyi anlatmaya tercih eden sanatçı, kendi iç dünyasında da duygusal bir yapıdaydı. Aynı zamanda çok da iyi bir arşivci olan Kemal Sunal, kendisi ve ailesiyle ilgili belge, fotoğraf, anı yazısı, kendisine gelen mektuplar gibi manevi değeri olan eşyaları, büyük bir özenle saklamış, çocuklarının çizdiği resimlere kadar her şeyi titizlikle ve duyarlılıkla sakladı. 

Renkli kıyafetler giymeyi seven sanatçı Kemal Sunal'ın kıyafet alışverişlerini çoğunlukla eşi yaptı. Kendisine gelen mektupların hepsini okuyan sanatçı, yine aynı özenle bu mektuplara karşılık verdi ve bizzat postaneye götürüp gönderimlerini kendisi yaptı.

Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle çoğunlukla Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel'e benzetilmektedir. Fernandel 1930'lu yıllardan 1960'lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi yaptı. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için 'at suratlı' gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren'in kendisini 'Fernandel'le Jean-Paul Belmondo karışımı' diye tanımlamasının hoşuna gittiğini söyledi.

Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

KEMAL SUNAL NE ZAMAN ÖLDÜ?

Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında öldü. 

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

KEMAL SUNAL FİLMLERİ

1972 Tatlı Dillim Basketbolcu İlk rol aldığı film

1973 Oh Olsun Fazıl Haznedar

Güllü Geliyor Güllü Kiralık Katil

Canım Kardeşim Yolcu

Yalancı Yarim Kemal

1974 Salak Milyoner Saffet

Köyden İndim Şehire Saffet Salak Milyoner'in devam filmidir.

Mavi Boncuk Kaymakam Cafer

Hasret Sahne Işıkçısı Yanık

Salako Salako İlk başrolü.

1975 Şaşkın Damat Apti

Hanzo Hanzo / Cabbar İki farklı karakteri oynadığı ilk film.

Hababam Sınıfı İnek Şaban

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı İnek Şaban

1976 Tosun Paşa Tosun Paşa / Şaban

Süt Kardeşler Şaban

Sahte Kabadayı Kemal

Meraklı Köfteci Zühtü Karışan

Kapıcılar Kralı Seyyit Bu filmdeki rolüyle 1977'de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor İnek Şaban

1977 Sakar Şakir Şakir / Hasan Emmi

Şabanoğlu Şaban Şaban

İbo ile Güllüşah İbo Hababam Sınıfı Tatilde İnek Şaban Oynadığı son Hababam Sınıfı serisi filmi.

Çöpçüler Kralı Apti Şakrak

1978 Yüz Numaralı Adam Evet Şaban Erkök

Köşeyi Dönen Adam Adem Zengin

Kibar Feyzo Feyzo

İyi Aile Çocuğu Kemal / Cemal

İnek Şaban Şaban / Kaleci Bülent

Avanak Apti Apti

1979 Umudumuz Şaban Şaban

Şark Bülbülü Şaban Ballıses

Korkusuz Korkak Mülayim Sert

Dokunmayın Şabanıma Şaban

Bekçiler Kralı Şaban Özgüneş

1980 Zübük İbrahim Zübükzade

Gol Kralı Sait Sarıoğlu

Gerzek Şaban Osman / Seyfi

Devlet Kuşu Mustafa

1981 Üç Kağıtçı Rıfkı

Kanlı Nigar Abdi / Narçın

Davaro Memo / Davaro

1982 Yedi Bela Hüsnü Hüsnü

Doktor Civanım Kemal

1983 Tokatçı Osman

Kılıbık Kamil

En Büyük Şaban Şaban

Çarıklı Milyoner Bayram Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Memduh Ün'le birlikte yazmıştır.

1984 Şabaniye Şaban / Şabaniye

Postacı Adem Keskin

Ortadirek Şaban Şaban

Atla Gel Şaban Niyazi Filmin adında Şaban geçmesine rağmen Kemal Sunal, Niyazi rolünü oynamıştır.

1985 Sosyete Şaban Şaban Ağa / Dilaver Bey Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet ve İhsan Yüce'yle birlikte yazmıştır.

Şendul Şaban Şaban

Şaban Pabucu Yarım Şaban

Keriz Zülfü

Katma Değer Şaban Şaban

Gurbetçi Şaban Şaban Yıldız Şaban rolünü oynadığı son film.

1986 Yoksul Yoksul

Tarzan Rıfkı Rıfkı

Garip Kemal

Deli Deli Küpeli Deli Kaymakam

Davacı Yunus

1987 Yakışıklı Selim

Kiracı Kerim

Japon İşi Veysel

1988 Uyanık Gazeteci Ali

Sevimli Hırsız Metin Mertoğlu

Polizei Ali Ekber

Öğretmen Hüsnü

İnatçı Bayram

Düttürü Dünya Dütdüt Mehmet

Bıçkın Ali / Kemal

1989 Zehir Hafiye Cemal

Talih Kuşu Osman Abalı

Gülen Adam Yusuf Şaplak

1990 Koltuk Belası Zühtü Kaya

Boynu Bükük Küheylan İbrahim Küheylan

Abuk Sabuk 1 Film Ademoğlu Ali

1991 Varyemez Ragıp Elibol

1999 Propaganda Mehdi Oğlu Ali Sunal'la birlikte oynadığı tek film.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading