Tek çocuk olmanın dezavantajları nelerdir? Kardeşi olmayan çocukta asabiyet ve içe kapanma görülür!

Annenin iş hayatına aktif katılımıyla artık çoğu evde çocuk sayısı teke düşmüş durumda. Özellikle iş hayatının sekteye uğramaması ve ekonomik kaygılar gerekçesiyle çiftler ikinci çocuğu göze alamıyor. Bu, ilk bakıldığında mantıklı gelse de çocuğun gelişimi için pek de yararlı sayılmaz. Çünkü kardeşi olmayan çocuğun oyun arkadaşı da yoktur. Bu, basit görünen önemli bir eksiklik...

Hayat 05.08.2022, 17:43
Tek çocuk olmanın dezavantajları nelerdir? Kardeşi olmayan çocukta asabiyet ve içe kapanma görülür!

Tek çocuk olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Kardeşi olmayan çocuk sorumluluk alabilir mi? Kardeş sahibi olmak gelişimi nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Ekonomik yetersizlik, annenin kariyerinin bölünmesi veya birtakım sorumlulukların artmasından duyulan endişe. Ebeveynlerin ikinci çocuğa yanaşmama nedenlerini işte bu şekilde sıralamak mümkün. 

KARDEŞİ OLMAYAN ÇOCUK OYUNDAN ZEVK ALMAZ

Tek çocuk sahibi olmanın bazı avantajları da var dezavantajları da... Tek çocuğun beslenme, giyim ve eğitimi anne-baba açısından daha kolay olur. Tek çocuk bu yönden, çok çocuğa oranla daha iyi yaşam ve eğitim imkanlarına sahiptir. Diğer taraftan tek çocuğun evde bir oyun arkadaşı yoktur. Çocuk, oyundan zevk almaz. Sürekli evdeki yetişkinlerle konuşmaya başlayan çocuk, oyun oynamayı zamanla gereksiz ve saçma bulmaya başlar.

TEK ÇOCUKTA SİNİRLİLİK GÖRÜLÜR

Etrafı yetişkinlerle çevrili olan tek çocuğun bazen ebeveynlere yardım noktasında sömürülüyormuş hissine kapılır. Taşkınlık ve sinirlilik oluşur. Anne-babaya bağımlı olan tek çocuk, okul yaşamında da bunu sürdürür. Sürekli ebeveyn yardımı aldığı için okulda kendine olan güveni azalır, sınıftaki ortak çalışmalardan kendini çeker.

İÇE KAPANMA VE ÇEKİNGENLİK TEK ÇOCUKTA FAZLA

Çok çocuklu ailelerde çocuk oyun yoluyla farklı rollere girme olanağı bulur. Bu, onu hayata hazırlamak açısından büyük önem taşır. Buna karşın tek çocuk, monoton ilişkiler içinde görünür. Tüm vakalarda güçlü bir bencillik söz konusudur. Genelde çekingenlik ve içe kapanma ile kendini gösterir.

SICAK BİR AİLE ORTAMI ÖNEMLİ

Anne-baba her şeyden önce dengeli ve sakin olmalıdır. Nasıl davranacağına karar veremeyen ebeveynler sonunda endişeli ve karamsar bir tutum içine girer. Bu da hatayı daha da büyütür. Çocuğun yaşadığı ortam sıcak bir yuva olmalıdır. Ailenin hep birlikte olduğu zamanlar zevkle geçmelidi. Anne-baba,tek çocuğun eğitimine ilk yıllarda dikkat etmelidir. Çünkü ilk alışkanlıklar bu yıllarda kazanılır.

Anne-baba, tek çocuğu özellikle tehdit eden tehlikeler üzerinde durmalı, gerekirse bir uzmandan yardım almalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!