banner2

Dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı? Diyanet ne diyor?

Dövme yaptırmak isteyenler dövmenin günah olup olmadığını merak ediyor. İnternette 'Dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı?' diye araştırma yapıyor. Vatandaşlar dövme yaptırmak istese de dinen caiz olup olmadığı konusunda kararsızlar. Peki dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı? Diyanet ne diyor?

Hayat 28.03.2022, 17:57 28.03.2022, 17:57
Abone ol
Dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı? Diyanet ne diyor?

Dövme yaptırmayı düşünenler dini olarak bunun doğru bir davranış olup olmadığını merak ediyor. Vatandaşlar internette 'Dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı?' diye araştırma yapıyor. Dövme caiz mi değil mi diye düşünülüyorken Diyanet'in konuyla ilgili ne dediği aranıyor. Peki Dövme günah mı? Dövme yaptırmak haram mı? Diyanet ne diyor?

DÖVME YAPTIRMAK HARAM MI, HELAL Mİ?

Diyanet resmi internet sayfasında dövme yaptırmak ile ilgili şu açıklamada bulundu:

Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisâ, 4/119).

Hz. Peygamber (s.a.s.), vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacağını bildirmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libâs, 120). Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir (İbn Kudâme, el-Muğni, I, 129).

BEDENİNDE DÖVME BULUNAN KİŞİNİN NAMAZI GEÇERLİ OLUR MU?

Diyanet konuyla ilgili internet sayfasında konuyla ilgili şunları dedi:

Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi dinen de yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), dövmeyi yapan ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacaklarını bildirmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim Libâs, 120; Tirmizi, Edeb, 33 ).

Dövme yaptırmak dinimizce yasaklanmış olmakla birlikte cilt üzerinde bir tabaka oluşturmayan dövmeler abdest ve gusle engel değildir. Fakat deri üzerine yapılarak suyun temasını engelleyen bir tabaka oluşturan dövmeler abdest ve gusle mani olacağından namaza da engel teşkil eder. Daha önce yapılmış olup deri üzerinde tabaka oluşturmuş ve çıkarılması da mümkün olmayan dövmeler ise artık deri hükmünü almış olur. Dolayısıyla bu durumda kılınan namaz geçerlidir. Abdest ve gusle engel olmayan türden olan dövmeler, dikkat çekici resim vb. içeriyorsa bunların namaz kılarken kapatılması uygun olur.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!