banner2

Çoğu insan burayı temizlemeye üşeniyor ama... Buzdolapları nasıl temiz ve düzenli tutulur?

Mutfakta belki de en önemli elektrikli cihaz buzdolabı. Gıda ürünlerinin bozulmasını önleyen buzdolapları çok çabuk kirlenebilen noktalardan. Çoğu kişi temizlemeye üşense de aslında bu bölge yapılacak bazı düzenlemelerle her zaman pak ve düzenli görünebilir.

Hayat 06.12.2022, 18:36 06.12.2022, 18:43
Abone ol
Çoğu insan burayı temizlemeye üşeniyor ama... Buzdolapları nasıl temiz ve düzenli tutulur?

Bu, bazılarına büyük bir sorun gibi gelmeyebilir, ancak son kullanma tarihi geçmiş ürünlerle dolu kirli bir buzdolabı yemek yapmayı zorlaştırabilir. Buzdolabınız gerçekten kirli göründüğünde, tuhaf bir kokusu olduğunda ve derinlere gömülmüş eski yiyeceklerle dolu olduğunda temizlemek zorlaşır.

Buzdolabı temizlemek çoğu insana zor gelse de gıda maddelerinin saklandığı bu cihaz hijyene en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan. Aslında yapılması gerekenler çok basit. 

BUZDOLABINDAKİ HER ŞEYİ ÇIKARTIN

Öncelikle her şeyi çıkarın, elektrik süpürgesi kullanın ve içini silin. Bu, buzdolabınızı temizlerken ilk ve en önemli adımdır. Bir çöp torbası alın ve bozulan şeyleri atın, ardından saklamayı düşündüğünüz eşyaları bir kenara koyun

KARBONATLI SUYLA HER YERİ SİLİN

Boşalan buzdolabının her yerini karbonatlı suyla silin. Bu şekilde kokuların bir kısmını ortadan kaldırabilir ve mümkün olduğu kadar çok sayıda kalan mikrop ve kalıntıdan kurtulabilirsiniz.

KOKULARI KABARTMA TOZULA YOK EDİN

Buzdolabını temizledikten sonra bile, bazı rahatsız edici kokuların üzerinizde oyalanma olasılığı var. Gıda ürünlerini yerleştirmeye başladığınızda, doğal bir koku giderici kullanmak sadece mevcut kokuları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekte daha fazlasının oluşmasını engeller. Bunun için en yaygın hilelerden biri kabartma tozu kullanmaktır. Kabartma tozunu bir kaseye alıp buzdolabında bırakmak kokuları önler. 

ORGANİZSYON KAPLARI KULLANIN

Malzemeleri buzdolabınıza geri koymaya ve ihtiyacınız olan malzemeleri yeniden doldurmaya hazır olduğunuzda, bir organizasyon planına sahip olmak yardımcı olacaktır. Ve buzdolabınızı temizlemenin ve düzenlemenin en kolay yollarından biri, dağınıklığın bir kısmını gidermek için raflara birkaç saklama kutusu yerleştirmektir. Bu saklama kutularını, meyve, sebze, peynir, yoğurt vb. gıdalarınızı türlerine göre bölmek ve düzenlemek için kullanabilirsiniz. 

"YAKINDA BOZULACAK" KUTUSU BELİRLEYİN

Organizasyon kutusu satın aldıktan sonra, birini "yakında bozulacak" bölümünüz olarak belirlemeyi deneyin. Bu, soslardan üretime, süt ürünlerine kadar her şeyi içerebilir. Bu şekilde, buzdolabının arkasında çürümeye bırakılan şeyler kolay unutulmayacak ve kapıyı her açtığınızda aklınızda bu malzemeler olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!