banner2

Berat Kandili önemi ve fazileti nedir? Berat Kandilinde oruç tutulur mu? 2023 Berat Kandili

İslam aleminin önemli değerlerinden biri olan Berat kandili her Müslüman için kutsal olarak kabul edilmektedir. Mübarak gün için geri sayıma başlayan Müslüman vatandaşlar Berat kandilinin fazileti hakkında araştırmalara başlamış durumda. Peki, Berat Kandili önemi ve fazileti nedir? Berat Kandilinde oruç tutulur mu? 2023 Berat Kandili

Hayat 06.03.2023, 10:30 06.03.2023, 10:23
Abone ol
Berat Kandili önemi ve fazileti nedir? Berat Kandilinde oruç tutulur mu? 2023 Berat Kandili

İslam dünyasının en kutsal günlerinden bir olarak kabul edilen Berat kandilinin fazilet sıklıkla Müslüman vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bugünde oruç tutulup tutulmadığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Berat Kandili önemi ve fazileti nedir? Berat Kandilinde oruç tutulur mu? 2023 Berat Kandili

BERAT KANDİLİ’NİN FAZİLETİ, ANLAM VE ÖNEMİ

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır.

Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız.

Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

BERAT KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Berat Kandili orucu hakkında Hz.Ali (R.A.) tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz;

“Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin.”Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yok mu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? Bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yok mu? Afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder, buyurmuştur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!