banner2

Uzman isimden Marmara depremi uyarısı! İstanbul'da 9 ilçe riskli

Çifte felaketin ardından gözler olası İstanbul depremine çevrildi. AFAD Bilim Kurulu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul'daki en riskli 9 ilçeyi açıkladı.

Gündem 17.03.2023, 10:48 17.03.2023, 12:02
Abone ol
Uzman isimden Marmara depremi uyarısı! İstanbul'da 9 ilçe riskli

Asrın felaketi olarak adlandırlan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden 1 ay geçti. Türkiye'yi derinden sarsan çifte felakette hayatını kaybeden insan sayısı 48 binin üzerinde.

Binler bina yerle bir olurken onlarca köy ağır hasar aldı. 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin ardından vatandaşlar, farklı şehirlere göç etti.

11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin ardından İstanbullu vatandaş tedirgin. Birçok vatandaş, deprem korkusu nedeniyle mega kenti terk etmeye başladı.

Çifte felakatin ardından olası İsgtanbul depremi için uyarılar gelmeye devam ediyor. Son olarak AFAD Bilim Kurulu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan kritik bir uyarı geldi.

"İSTANBUL ÇEVRESİNDE BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR"

İstanbul çevresinde 7 şiddetinden büyük bir deprem olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “İstanbul’da 7’den büyük bir deprem Marmara Denizi'nin içerisinden geçen Kuzey Anadolu fayı üzerinde mutlaka olacak. Ama bu şimdi de olur bir 30 yıl sonra da olur. Eninde sonunda olacak. Bekleyiş süresi çok fazla olmayabilir. Eninde sonunda İstanbul çevresinde büyük bir deprem olabilir. Bu bakımdan deprem olmayan her süreyi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Özellikle riskli alanlarda riskli binaları güçlendirmek veya yıkıp yeniden yapmak gibi bir uğraş içinde olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

"İSTANBUL BÜYÜK RİSK ALTINDA"

İstanbul’un büyük bir risk altında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ersoy, “İstanbul büyük risk altında çünkü dinamik nüfus neredeyse 20 milyona varıyor. Bunun Marmara açısından değerlendirdiğimizde neredeyse 30 milyon insan Marmara yaşıyor. Konutlar açısından İstanbul’da 1 buçuk 2 milyon bina var. Müstakil konut sayısı 7 milyon. Dolayısıyla buradaki bir deprem çok yıkıcı olabilir. O yüzden yapılarımızı ve insanlarımızı depreme hazırlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

SAĞLAM VE RİSKİ İLÇELER HANGİLERİ?

İstanbul'daki en riskli 9 ilçeyi açıklayan Şükrü Ersoy, şu ifadeleri kullandı;

"İstanbul’u zemin açısından değerlendirecek olursak genel bir söylemde bulunacağım. Bina, mahalle veya ada bazında bir söylem değil. Ben şimdi en sağlam yerde en çürük yapı en çürük zemin olabileceğini başta söyleyeyim. Anadolu yakasındaki kayaçlar ve zeminler çok sağlam kayaçlar üzerinde yapı stoku var. Aynı şekilde Avrupa yakasında da var. Haliç’in kuzeyindeki ilçeler zeminleri biraz daha sağlam. Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüpsultan, Sarıyer ve Başakşehir gibi ilçeler zeminleri sağlam. Ama bu zeminlerin üzerinde çok çürük kısımlar da olabilir. Dere yatakları özellikle çok tehlikeli. Haliç’in güneyindeki Avrupa yakasının olduğu kısımlar Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Güngören, Esenler, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar ve Silivri’ye doğru kesimler nispeten daha çürük zeminler var. Böyle hassas zeminler üzerinde de sağlam bina yapıldığı zaman gönül rahatlığıyla oturabiliriz. Bunu bir yerden kaçıp bir yere göçmek için söylemiyorum. Zemin de önemli. Çünkü Esenyurt’ta yaptığınız bir gökdeleni Maslak’ta da yapabilirsiniz ama Esenyurt daha hassas bir zemin olduğu için Maslak gibi sağlam kayalar üzerinde değil.''

''KAROT TESTİ OLUMLU VERİYORSA TAMAM DİYEBİLİRİZ''

Karot haricinde başka testlerin de yapılması gerektiğini dile getiren ŞÜkrü Ersoy, "Binanın mukavemeti konusunda karot 1 tane örnek yani başka şeylerin de yapılması gerekiyor. Zemine ilişkin bir iyileştirme var mı kullanılan beton iyi mi kötü mü karotla anlayabilirsin. Ama kullanılan demir nasıl projesi uygun mu evin çıkması var mı kaç katlı riskli bir zeminde bulunuyorlar mı gibi soruların hepsine olumlu cevap aldıysanız tamam. Karot testi de olumlu veriyorsa tamam diyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

''YAPIYLA ZEMİNİN BARIŞIK OLMASI GEREKİYOR''

Yapıyla zeminin barışık olması gerektiğine değinen Ersoy, “Şimdi zemin kötü bina sağlam veya tam tersi olabilir şu önemli yapıyla zeminin barışık olması gerekiyor. Binayı zeminin koşullarına uygun inşa etmek eğer zemin uygun değilse iyileştirme yapmak gerekiyor. İşte kazık çakmak, sismik izolatör koymak gibi. Bazı iyileştirmelerden sonra en kötü zeminde bile bina yapabilirsiniz bunda bir engel yok.” dedi.

"TEK KURTULUŞUMUZ SAĞLAM BİNALAR"

Sağlam binaların tek kurtuluş yolu olduğuna dikkati çeken Ersoy, “İstanbul olası bir depreme hazır mı ben teknik olarak çok şeyin yapıldığına inanıyorum ama yapılanlar yeterli mi bence yapılanlar yeterli değil. Daha çok yol almamız gerekiyor. Deprem olmayan her süreyi de iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim tek kurtuluşumuz sağlam binalar. Sağlam binalarda depremde hiçbir şey olmaz sallanır içinden sağ çıkarsınız esas olan budur” diye ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!