banner2

Türkiye Yüzyılı'nın ilk günü! Cumhurbaşkanı Erdoğan mazbatasını aldı yemin etti

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni için toplandı. Genel Kurul, Geçici TBMM Başkanı, MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli başkanlığında açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'den mazbatasını aldı ve yemin etti. Erdoğan böylece görevine resmen başlamış oldu.

Gündem 03.06.2023, 15:15 03.06.2023, 18:56
Abone ol

28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur oylaması kesin sonuçları, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kesin sonuçlara göre; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,82 oranında oy aldı. 

ERDOĞAN'I BAHÇELİ KARŞILADI

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, yemin etmek üzere TBMM’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli karşıladı. Erdoğan, Meclis'e gelişinde Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli tarafından resmi törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, Meclis Şeref Holü'ne geçti.

ERDOĞAN MAZBATASINI ALDI

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni için toplandı. Genel Kurul, Geçici TBMM Başkanı, MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli başkanlığında açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'den mazbatasını aldı. Erdoğan, yemin etikten sonra görevine rsmen başladı. 

ERDOĞAN YEMİN ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve başlama töreni nedeniyle TBMM'de yemin ederken, ailesi kendisini ayakta alkışladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yemin ederken şu ifadeleri kullandı;

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

ERDOĞAN ANITKABİR'E GİTTİ

Erdoğan, yemin töreninin ardından TBMM'den ayrıldı. Bahçeli'den mazbatasını aldıktan sonra yemin eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir'e gitti. Erdoğan, Misak-ı Milli Külliyesi'nde Anıtkabir özel defterini imzaladı.

21 DEVLET BAŞKANI KATILIYOR

Törene katılacak 21 devlet başkanı şöyle sıralanıyor:

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Karadağ Cumhurbaşkanı Yakov Milatoviç, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou N'Guesso, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Şahabuddin Çuppu, Gine Devlet Başkanı Mamady Doumbouya.

YENİ KABİNE ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE AÇIKLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konukları onuruna saat 20.00'de Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemek sonrasında kameraların karşısına geçecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci döneminin kabinesini kamuoyuyla paylaşacak.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!