Terörist sevgilisiyle fotoğrafı ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel için kritik gün

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, HDP'li Semra Güzel'e ait fezlekeleri görüşmek için bugün toplanıyor.

Gündem 20.01.2022, 11:10 20.01.2022, 11:18
Abone ol
Terörist sevgilisiyle fotoğrafı ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel için kritik gün

Adıyamanda güvenlik güçlerinin operasyonu sonucu öldürülen PKK'lı teröristle fotoğrafı basına yansıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezleke, TBMM Başkanlığına sunuldu. 

BEKİR BOZDAĞ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunda, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması hakkında hazırlanan iki Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi ele alınacak. Bekir Bozdağ başkanlığında saat 11.00'de toplanacak komisyonda, HDP'li Güzel hakkında, 1'i 2019'da olmak üzere terör örgütü üyeliğiyle ilgili hazırlanan iki fezlekenin görüşülecek.

EN FAZLA FEZLEKE SAYISI CHP VE HDP'YE AİT

Karma Komisyonun uhdesinde en fazla HDP ve CHP milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeler bulunuyor. Bu kapsamda HDP milletvekillerinin 1120, CHP milletvekillerinin ise 267 fezlekesi yer alıyor. Komisyonda, AK Parti'nin 15, MHP'nin 11, İYİ Partinin 13, Türkiye İşçi Partisi'nin 25, Demokratik Bölgeler Partisinin 66, Demokrat Parti'nin 7, Yenilik Partisi'nin 1, Memleket Partisi'nin 1, Zafer Partisi'nin 4, bağımsız milletvekillerinin ise 23 dosyası bulunuyor.

ERDOĞAN: PKK UZANTILARINI PARLAMENTODA GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ''Biz parlamentomuzda bu tür birilerini görmek istemiyoruz. PKK uzantılarını parlamentomuzda görmek istemiyoruz. Cumhur İttifakı gereken her şeyi söyledi, CHP, HDP sen neden susuyorsun? PKK'nın güdümündeki parti ne söyleyeceğini belirlemek için milletvekillerinin dağdaki eli silahlı sevgililerinden gelecek icazeti bekliyor. Bir şey söylerler ya da söylemezler, biz gerekeni yapacağız. Milletimize bunları anlatacağız. Bu teröristlerden oluşan parlamento demokratik bir parlamento olamaz. Parlamentoda demokrasiyi egemen kılmamız lazım.'' ifadelerini kullanmıştı.

SOYLU: BU FOTOĞRAF DOĞRU DEĞİLDİR DİYEMEDİLER

İçişleri Bakanı SÜleyman Soylu, dün akşam canlı yayında konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; ''Ne Meral Akşener ne Kılıçdaroğlu ne de HDP, 'Bu fotoğraf doğru değildir. Terörle bu kadar iç içe girmiş ve terörün içinde bulunmuş bu anlayışı şiddetle reddediyoruz. Bunu kabul etmiyoruz.' diyemediler. 2009'da terör örgütüne katılmış. Nereden katıldığını biliyor musunuz? Dicle Haber Ajansından.''

İYİ PARTİ VE CHP 'EVET' DİYECEK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Güzel hakkındaki fezlekeye İYİ Parti olarak "evet" oyu vereceklerini ifade etmişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, öldürülen PKK'lı ile fotoğrafları paylaşılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle düzenlenen fezlekeye ilişkin, “Soruşturmasının yürüyebilmesi açısından bu dosyaya özel olarak dokunulmazlığının kaldırılması noktasında ‘evet’ oyu kullanacağız'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!