Son dakika: Türk Devletleri Teşkilatı'ndan kritik Kazakistan açıklaması!

Türk Devletleri Teşkilatı, Kazakistan'da yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Gündem 06.01.2022, 11:56 06.01.2022, 13:10
Abone ol
Son dakika: Türk Devletleri Teşkilatı'ndan kritik Kazakistan açıklaması!

Kazakistan'ın batısında 2 Ocak'tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar etkisini sürdürüyor.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI'NDAN AÇIKLAMA

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşanıyor. Ülkedeki yaşananlar üzerine Türk Devletleri Teşkilatı tarafından dayanışma açıklaması yapıldı.

'KAZAKİSTAN'LA GÜÇLÜ DAYANIŞMAMIZI İFADE EDİYORUZ'

Teşkilattan yapılan açıklamada, "Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri, Kazakistan’daki son olaylar ışığında, Kazakistan’da barış ve istikrara verdiğimiz önemi vurguluyor ve üye ülkemiz Kazakistan’la güçlü dayanışmamızı ifade ediyoruz." denildi.

'HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ'

Kazak halkının sağduyusu ve normale dönme arzusuna güvenlerini vurgulayan teşkilat üye ülkeleri, "Kazak yetkililerin barışçıl bir şekilde gerginliğin giderilmesi, düzen ve sükunetin yeniden tesis edilmesi kapasitesine sahip olduğuna inanıyoruz. Kazakistan hükümetine ve halkına ihtiyaç duyabilecekleri desteği vermeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca olaylarda hayatını kaybedenler için taziye, yaralılar için acil şifa mesajı da yer aldı.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI'NDA HANGİ ÜLKELER YER ALIYOR?

Kazakistan, Türk Devletleri Teşkilatın'ın Azerbaycan, Türkiye, Kırgızistan ve Özbekistan'la birlikte 5 üyesi arasında yer alıyor. Teşkilatın gözlemci üyeleri arasında ise Türkmenistan ve Macaristan bulunuyor. Türk Konseyi adıyla 2009'da kurulan örgüt, şu anki adını ise Kasım 2021'de Türkiye'de yapılan zirvede aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!