banner2

Son dakika: Hulusi Akar'dan Suriye'ye operasyon mesajı: Terörist neredeyse bizim hedefimiz orası

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13. Büyükelçiler konferansında açıklamalarda bulundu. Suriye'ye operasyon mesajı veren Bakan Akar, ''Terörist neredeyse bizim hedefimiz orası'' dedi.

Gündem 09.08.2022, 09:53 09.08.2022, 13:24
Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13.büyükelçiler konferansında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'ye olası harekat mesajı veren Bakan Akar'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Irak kuzeyinde arazi çok keskin, Mehmetçik 83 derece sıcaklık farkı olan hatta terörle mücadele ediyor. Terör belasından milletimizi kurtarmakta kararlıyız. Pençe-Kilit son halka, 26 kilometrelik hat tamamlanmış olacak. Biz işgal hareketi yapmıyoruz teröristle mücadele ediyoruz. Terörist neredeyse hedefimiz orası. Pençe-Kilit'te etkisiz hale getirilen terörist sayısı 311.

''KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK''

En yüksek teknolojilerin kullanıldığı dinleme, kamera, gözetleme sistemleri dahil, araçlar dahil bunların hepsi hudutlarımızda kullanılmakta. Gerçekten dünya standartlarında bir hudut güvenliği sağlamaktayız. Cumhuriyet tarihimizin gerçekten en yoğun günlerini yaşıyoruz kara, deniz, hava kuvvetlerimiz olarak. Uluslarası ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti özne haline gelmiş durumda. Çok ciddi şekilde ‘fake’ haberler çıkarılıyor. Afganistan’daki fotoğraf sanki bizdeymiş gibi gösteriliyor. Bizim tek amacımız hudutlarımızı ve vatandaşlarımızı korumak istiyoruz. Kimsenin toprağında gözümüzün olmadığının bilinmesini istiyoruz.

''TERÖRİST NEREDEYSE BİZİM HEDEFİMİZ ORASI''

Terör örgütleri büyük bir çöküş içinde. Kürtler ve Araplar kardeşimiz. Bizim tek hedefimiz o bölgedeki teröristlerdir. Terör koridoru parçalandı, buna müsaade etmeyeceğiz. Teröristlerle göğüs göğse mücadele eden tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleridir. Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına dönmelerini amaçlıyoruz. Ancak terörist neredeyse bizim hedefimiz orası. Terör belasından milletimizi kurtarmakta kararlıyız. İnşallah bunu da yapacağız. Pençe-Kilit harekatı olsun diğer harekatlarımız olsun hiçbiri işgal hareketi değildir.

''BİR MİLYON 100 BİN SURİYELİ LKESİNE DÖNDÜ''

9 milyon Suriyeli ile muhatabız. Onların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bir kısmı Türkiye'de bir kısmı da Irak'ta olmak üzere. Biz Suriye'nin kuzeyindeki hayat şartlarını ne kadar normalleştirebilirsek; önce oradan gelmeyi engelleyeceğiz ardından da orayı cazibe merkezi haline getirerek Türkiye'deki Suriyeli kardeşlerimizi evlerine ve topraklarına dönmelerini sağlayacağız. Türkiye'nin çalışmaları sonrasında 1 milyon 100 bin Suriyeli ülkesine döndü. Avrupa bu çalışmaların farkına varmalı.

UKRAYNA'DAN TAHIL SEVKİYATI

Sevkiyatın aksamadan devam edeceğine inanıyoruz. Bir model oluştu, 20 gemi daha limandan çıkış için bekliyor. Mutabakat 120 gün devam edecek, bir itiraz olmazsa. Bu mutabakat Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını kapsıyor. Rus limanlarını kapsamıyor. O görüşmeler devam ediyor.

''YUNANİSTAN'IN YAPTIĞI UYGULAMALARDA TACİZ VAR''

Yunanistan'ın bugüne kadar yaptığı uygulamalarda, söylemlerde, eylemlerde gerçekten haklarımıza taciz ve tecavüz var. Bütün bunlara rağmen görüşmeler yoluyla diyalogla diplomasiyle 'Bu durumları çözelim' diyebiliyoruz fakat maalesef bu konuda yanıt alamıyoruz. Gerçeklere aykırı eylemler ve söylemler. Yunanlı muhataplarımız adeta her sabah kalktığında belli kişiler var; onlar 'Türkiye aleyhine ne yapabilirim, ne söyleyebilirim' diye başlıyor. Yunanistan'da, iç politikada Türkiye düşmanlığı bir reyting yapıyor, prim yapıyor. Dolayısıyla bunlar haklı-haksız, askeri, sivili, hepsi; kendi sıkıntılarını gidermek, örtmek bakımından Türkiye'ye karşı eylem ve söylemlerle kendi günlük hayatlarını geçirmeye çalışıyor. Bunun çok tehlikeli bir yol olduğunu söylemeye devam ediyoruz.

''F-16 VE F-35 BİRBİRİNDEN FARKLI SÜREÇLER''

F-16 ve F-35 süreçleri birbirinden farklı süreçler. F-16 konusu ayrı bir süreç. Bunu Amerikan Savunma Bakanlığı tekrar tekrar vurguluyor. Gelen heyetler, 'Sizinle sadece F-16 konusunu görüşeceğiz, diğer ekip sadece F-35'i görüşecek' diyor. Bunlar devam ediyor. F-16 müracaatımızı yaptık. Bu müracaat kapsamında 3 toplantımızı yaptık. Ağustosta bir toplantı daha yapacağız. Yakın bir zamanda Amerika'ya davet ettiler. Burada birtakım şartlar konuldu. 'Bu şartları kabul etmemiz mümkün değil' diye muhataplarımıza söyledik. Dışişleri Bakanı'mız da söylediler ve söylemeye de devam ediyoruz ve temennimiz; gelen haberlere göre, senatoda bunun kaldırılabileceği. Geçen Madrid'de yapılan zirvede de Sayın Biden'ın çok olumlu bir yaklaşımı olduğunu gördük.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!