Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika... Acı haberi Bakan Koca verdi: Türk sinemasını duayen ismi Türker İnanoğlu yaşamını yitirdi

Son dakika... Acı haberi Bakan Koca verdi: Türk sinemasını duayen ismi Türker İnanoğlu yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabındna yaptığı paylaşımla ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu'nun hayatını kaybettiğini duyurdu.  

Gündem

09.04.2024, 04:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabındna yaptığı paylaşımla ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu'nun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çok sayıda sinema filmine imza atan Bay Sinema lakaplı Türker İnanoğlu, 88 yaşında yaşamını yitirdi. Haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük." ifadelerini kullandı.

Antalya'da turizme balta: 2 bardak nar suyuna 1200 TL istedi! Antalya'da turizme balta: 2 bardak nar suyuna 1200 TL istedi! Haberi Görüntüle

BAKAN ERSOY'DAN TAZİYE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da İnanoğlu ile ilgili bir başsağlığı mesajı paylaştı. Bakan Ersoy "Türk sinemasının duayen ismi, yönetmen, senarist, yapımcı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Türker İnanoğlu'nun vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Merhuma Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum." dedi.

BTC neden yükseliyor? 15 Temmuz Bitcoin ne kadar oldu? BTC neden yükseliyor? 15 Temmuz Bitcoin ne kadar oldu? Haberi Görüntüle

TÜRKER İNANOĞLU KİMDİR?

1936 yılında Safranbolu'da doğan Türker İnanoğlu'nun babası Sultan 2. Abdülhamid'in huzur hocası Mustafa Lütfi Efendi'nin oğlu Dr. Hakkı Nevin, annesi ise Safranbolu eşrafından Çizmecioğlu ailesinin kızı Nazmiye Hanım'dır. 

İnanoğlu'nun yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçer. Bu yıllarda İnanoğlu'nun en büyük iki tutkusu futbol ve sinemadır.

Türker İnanoğlu, çok sevdiği sinemaya Ö. Lütfi Akad ve Nişan Hançer’e 9 filmde asistanlık yaparak adım atar. İlk yönetmenlik denemesi ise 1959 yılında olur. Bu yıl çektiği "Senden Ayrı Yaşayamam" filmi onun adına bir ilktir. 1960'ta ise Erler Film'i kurar. Erler Film ile 200'ün üzerinde film çeker. Erler Film, ülkemizde faaliyet gösteren en uzun soluklu film şirketidir. 1964 yılında Filiz Akın’la evlenir. Çiftin, ileride çocuk yıldız olarak “Yumurcak” filmleriyle ünlenecek İlker adlı bir oğulları olur. Ancak evlilikleri on yıl sürecek ve çift 1974’te ayrılacaktır.

İnanoğlu, halen evli olduğu oyuncu Gülşen Bubikoğlu'yla 1975'de yaşamını birleştirir. Türker İnanoğlu Vakfı'nı (TÜRVAK) 1997'yılında kuran yapımcı, birçok meslek birliği ve derneğin kurulmasına da öncülük etmiştir.

İnanoğlu'nun Bubikoğlu ile evliliğinden ise Zeynep İnanoğlu isimli çocuğu bulunuyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading