Yandex Metrica

Sitede Ara

THK’nın 'Ateş Kuşları' görev başında

THK’nın 'Ateş Kuşları' görev başında

Aydın Didim'de Bafa Gölü'ne sert iniş yapan Türk Hava Kurumu'na (THK) ait uçağın yerine bakımları hızla tamamlanan aynı tipteki yeni uçak göreve başladı. THK'ya ait 'Ateş Kuşları' adı verilen, 5'er ton su alma kapasiteli dört CL-215 tipi yangın söndürme uçağı, orman yangınları ile mücadelede görev almaya başladı.  

Gündem

17.06.2024, 17:16

THK envanterine kayıtlı 9 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağından 1'i 1 Mayıs, 3'ü de 1 Haziran'dan itibaren Bodrum-Milas Havalimanı'nda konuşlandı ve Bodrum çevresindeki orman yangınlarında kullanılşmaya başlandı. Uçaklardan biri, önceki gün Aydın'ın Didim ilçesinde çıkan yangına müdahale sırasında Bafa Gölü'ne sert iniş yapmıştı.

THK Başkanı Kemal Yurtnaç, 4 uçağımızı 'Ateş Kuşları' olarak adlandırıyoruz. 'Ateş Kuşları'mız teknik ekibiyle görevde ve orman yangınlarında canla başla mücadele ediyor. CL-215 tipi yangın uçaklarımız standart 5 ton su alma kapasitesine sahip.Uçakların bakımlarını THK teknik birimimiz tarafından kendimiz yapıyoruz. TUSAŞ, uçaklarımızın malzemeleri tedarik ediyor, bizim teknisyenlerimiz tarafından da onarımları gerçekleştiriliyor. Uçaklarımızın bakımlarını dikkatle ve düzenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu sene orman yangınları bir anda başladı. Seferberlik şeklinde Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde çalışmalarımız yürütülüyor" dedi.

Eylem Tok'un katil oğlu için 'yok artık' dedirten karar! Talebi kabul edildi 3 seçenek sunuldu Eylem Tok'un katil oğlu için 'yok artık' dedirten karar! Talebi... Haberi Görüntüle

'DÜNYADA KULLANILAN EN VERİMLİ UÇAKLAR'

Yurtnaç, 'Şu anda 4 yangın uçağımız faal halde. Zaman içinde 2 uçağımızı da aktif hale getirebilirsek; 6 uçak orman yangınlarıyla mücadelede yer alacak. Bu uçaklar küçük uçaklar değil ve dünyada orman yangınlarında kullanılan en verimli uçaklar. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü'nün bir filo oluşturdu. Hep birlikte orman yangınlarıyla mücadelemizi gerçekleştireceğiz. CL-215 tipi yangın uçağımız sadece Bodrum-Milas bölgesi değil, o bölgede orman yangınlarının çıkması muhtemel yerler var. Orman Genel Müdürlüğü tespit ediyor. Bizim uçaklarımız ancak havaalanından havalanabiliyor. O havaalanlarında bekletiliyor. Bir yangın olduğu zaman start verilecek ve direkt müdahale gerçekleştirilebilecek. Şu anda dünyada CL-215 tipi yangın uçakları, orman yangınlarında kullanılan en uygun, verimli ve rasyonel uçaklar" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading