banner2

Papa Francis cinsel suçlara yine kayıtsız! Vatikan eşcinsel ve tacizci kaynıyor...

Kilise içerisinde örgütlü durumdaki 'eşcinsel şebeke'ye ve çocuk tacizcilerine karşı harekete geçmemekle sık sık eleştiri konusu olan Papa Francis, şimdi de rahiplerin cinsel suçlarını büyük günahlardan saymadı.

Gündem 09.12.2021, 13:14
Abone ol
Papa Francis cinsel suçlara yine kayıtsız! Vatikan eşcinsel ve tacizci kaynıyor...

Yüzbinlerce çocuğun rahip ve papazlar tarafından taciz edildiği Katolik kiliselerinde gerekli önlemleri almamakla suçlanan Papa Francis (Jorge Mario Bergoglio), bu tavrını destekler nitelikte skandal bir açıklamaya daha imza attı. 

Katolik Hıristiyanların ruhani lideri, Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis

Fransa'da bir kadınla ilişkiye girdiğinin ortaya çıkmasının ardından istifa eden Paris Başpiskoposu Michel Aupetit'in durumunu yorumlayan 85 yaşındaki Francis, "Tensel günahlar en vahim günahlar değildir" dedi. Aupetit'in istifasını kabul etmek zorunda kaldığını ancak gerçekte onun ne yaptığını tam olarak bilmediğini, bu yüzden başpiskoposun kınanmaması gerektiğini ileri süren Papa, Yunanistan'dan İtalya'ya dönerken gazetecilere şunları söyledi:

Paris Başpiskoposu Michel Aupetit görevinden istifa etmişti. 

"Tümden değil, sekreterine yaptığı küçük okşamalar sözkonusu olan... Bu bir günahtır ama en vahim günah değildir, zira tensel günahlar en vahim günahlar değildir. Gurur ve nefret en vahim günahlardır. Aupetit bir günahkar, tıpkı benim gibi, bu kiliseyi kuran havari Petrus gibi..."

ÇOCUK İSTİSMARINA YİNE KAYITSIZ

Papa, Fransız Katolik Kilisesi'nde 1950'den 2020'ye dek yaklaşık 216 bin çocuğun Katolik din adamlarının cinsel tacizine uğradığı, meslekten olmayan kilise üyelerinin tacizi dahil edildiğinde bu sayının 330 bine yükselebileceğini bildiren raporla ilgili soruları da yanıtladı.

Yorumlara dikkat etmek gerektiğini bildiren Francis, 'istismar' olgusunu algılama biçiminde 100 yıl önce ile bugün arasında farklar bulunduğunu dile getirerek şunu ekledi: "Tarihi durum zamanın standartlarına göre yorumlanmalı."

Fransa'daki kilise mağdurlarının 'La Parole Liberee' isimli derneğinin başkanı Francois Devaux, Papa Francis'in istismarlar karşısındaki tepkisizliğini hayretle karşıladığını bildirmiş, "Bu, herkese Papa'nın sorunun merkezinde olduğunu gösterecek" demişti. 

PEDOFİLİ KURUMSALLAŞMIŞ!

'Kilise'yi Hıristiyan aileler için cinnet mabedine dönüştüren olaylar zinciri, 2002 yılında Boston Globe gazetesinin o ünlü haberiyle başladı. "Kilise, rahiplerin tacizine yıllarca göz yumdu" başlığıyla manşetten yayınlanan dosya, çocukluk yıllarında rahip, papaz, keşiş, piskopos gibi Hristiyan görevlilerce tacize uğramış pek çok gerçek kişinin itiraflarına yer veriyordu. 

Gazete içerisinde ‘Spotlight’ adlı muhabir ekibinin imza attığı haber sonrası Boston Globe’a sağanak halde yağmaya başlayan mektuplar 1,2 milyarlık Katolik dünyasını derinden sarsmaya yetti. Mağdur anlatımlarına göre ‘kilise sübyancılığı’ ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde dehşet verici boyutlara ulaşmıştı. İtiraflar, 50’li yıllardan 90’lara dek çoğunluğu erkek onbinlerce çocuğun rahipler tarafından taciz/tecavüze uğradığını ve bu sapıkların gerek bağlı bulundukları başpiskoposluklar gerekse de Vatikan tarafından ‘sır perdesi altında’ korunmuş olduklarını gösteriyordu. 

SİNEMA FİLMİNE KONU OLDU

2015 yılında Spotlight adlı sinema filmine de konu olan haberin ardından ABD’nin çeşitli eyaletlerinde davalar açıldı. İrlanda’dan Şili’ye dek pek çok ülkede soruşturmalar birbirini izledi. Çocukluğunda tacize uğradığından ötürü psikolojik sorunlar yaşayan, birçoğu alkol ve uyuşturucu pençesinde kıvranan, kimi ise çoktan intihar etmiş bu insanların hikayesi, bünyesinde yüzbinlerce din adamı bulunduran devasa Vatikan’ın ne denli kokuşmuş durumda olduğunu gözler önüne serdi. Dünya daha bu şoku hazmedemişken geçtiğimiz günlerde ABD basınında yer bulan bir haber, meselenin yalnızca ‘sapık rahip’ başlığından ibaret olmadığını, pedofili şebekesinde rahibelerin de görev aldığını ortaya koydu. 

İŞADAMLARINA SEKS KÖLESİ YAPTILAR!

Almanya merkezli soruşturmada savcılık raporunun bir kısmını yayınlayan Daily Beast gazetesi, kilisedeki yetim çocuklara yönelik istismarın nasıl sistematik hale geldiğini ifşa etti. Rapora göre yetimler, Speyer kentinde görevli bazı rahibeler aracılığıyla zengin işadamlarına seks kölesi olarak kullanılmak üzere sunuldu! Çoğunluğu 8 ile 14 yaş arası erkeklerden oluşan 175 çocuk, 1960-1980 arasında 20 yıl boyunca tacize uğradı. Bazı çocukların evlat edinilmeleri kilise tarafından kasıtlı olarak yasaklanırken, rahibeler satışa devam edebilmek için çocukları ‘güvenli bir evde’ tuttu. Enteresan rapor, pedofili çetesinde görev alanlardan tamamına yakınının şimdi hayatta olmadığını kayda geçiriyor. Bu detay, meselenin neden şimdi ifşa edildiğini açıklamaya yetiyor. Çünkü çocukları pazarlayanların çoğu öldü ve kimsenin hapse girmesine gerek yok. 

ONLARA HİÇ KİMSE DOKUNAMIYOR

ABD ve Avrupa’da pedofil rahipleri koruyan yalnız kilise kurumu değil; hasta ruhlu bu insanlar savcı, hakim ve polislerin de içinde bulunduğu bir şebeke tarafından destekleniyor. Boston’daki skandalda mahkemeler mağdur çocuklar lehine düzinelerce tazminat kararına hükmederken, aynı adalet sistemi tecavüzcü din görevlilerine ‘dokunmamayı’ tercih ediyor. Spotlight olayında kayda geçen binlerce kanıta rağmen Massachusetts Eyaleti Başsavcısı Thomas F. Reilly, Boston'daki kilise yetkililerinin ‘yargılanmalarına yetecek kadar delil olmadığına’ hükmetti. ABD adalet sisteminin hapse gönderebildiği kişiler, isimleri sapıklıkta nam salmış ve çok ön planda görünen birkaç rahipten ibaret. 

Tepeden tırnağa kokuşmuş durumdaki Vatikan ağının 60’lar, 70’ler, 80’ler değil, şu an işlemekte olduğu suçların kaç yıl sonra açığa çıkacağını ve tacizcilerin adalet önünde hesap verip vermeyeceklerini hiç kimse bilmiyor. 

KİLİSEDE NE ÇOK PİSLİK VAR!

Açığa çıkan pek çok skandala ilişkin daha önceki açıklamalarında Papa Francis, "Kilisede ne çok pislik var! Din adamlarının karıştığı cinsel istismar skandalları için Tanrı'dan af diliyorum. Mücadelede başarısız kaldık, bundan utanç duyuyorum" şeklinde itirafta bulunmuştu. ABD ve Avrupa'da çocuk istismarı suçlarını soruşturan savcılıklar, cinsel istismarların Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince sistematik olarak örtbas edildiğini dile getirmişti. Kilisedeki skandal zinciri sadece çocuklarla ilgili değil. Vatikan ağının şu an 'eşcinsellerle kaynamakta' olduğuna dair yaygın bir kanı var. Bu yönde kendisine yöneltilen sorulara Papa Francis şu cevabı vermişti: "Kilisedeki eşcinsellikler beni endişelendiriyor. Kendilerine emanet edilen erkeklere eğitim verecek rahip adaylarının, atanabilmeleri için önce insani ve duygusal olarak olgun olmaları gerekiyor. Bu aynı zamanda rahibeler için de geçerli."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!