banner2

Kız Kulesi restorasyonunda sona gelindi! Drone ile görüntülendi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon çalışmaları devam eden Kız Kulesi'nde incelemelerde bulundu. Drone ile çekilen görüntülerde kubbe alemi ortaya çıktı.

Gündem 02.02.2023, 08:48 02.02.2023, 09:07
Abone ol
Kız Kulesi restorasyonunda sona gelindi! Drone ile görüntülendi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon çalışmaları devam eden Kız Kulesi'nde incelemelerde bulundu. Kule ile özdeşleşen alem ve bayrak ortaya çıktı. Kulede iki farklı çalışma yürütülüyor. Bir yandan kulede restorasyon işlemleri büyük bir titizlikle yürütülürken, diğer yandan tarihi yapının üzerinde bulunduğu adada da çalışmalar sürüyor.

AHŞAP KUBBE YENİDEN YAPILIYOR

Kız Kulesi'nde incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, II. Mahmut dönemindeki ahşap kubbenin yeniden yapılarak yerine konulmasının ardından restorasyonun tamamlanacağını ve tarihi yapının müze olarak halkın hizmetine sunulacağını bildirdi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ZİYARETE AÇILACAK

Havadan çekilen görüntülerde adanın bir kısmının yürüyüş alanlarının taşlarının yerleştirilmiş olduğu göze çarpıyor. Ekipler, Kız Kulesi'nin çevresinde ciddi bir peyzaj çalışması yürütüyor. Anıt Eser olarak açılması planlanan ve müze kart ile ziyaret edilebilecek olan Kız Kulesi'nin önümüzdeki aylarda ziyaretçilere açılacağı öngörülüyor.

RESTORASYON KAPSAMINDA NELER YAPILIYOR?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kız Kulesi restorasyonu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; "Bütün hataları tespit edip, aşamalı ve kontrollü bir şekilde kaldırıyoruz. Sonrasında yine özgün malzemelerle 2. Mahmut döneminde olduğu gibi, orijinal hali yapılacak. Süreç boyunca kimyasal analizler, georadar görüntüleme sistemleri, lazer tarayıcılar gibi günümüz teknolojisinin el verdiği her türlü imkân yapının korunması için kullanılmaktadır. Yapıdaki betonarme eklentilerin uzaklaştırılması sonrası aslına uygun olarak bütünleme imalatlarına başlanılmıştır.

Bu kapsamda danışmanların da yönlendirmeleriyle çimento bazlı derz imalatları yapıdan uzaklaştırılıyor, surlarda bulunan kaybolmuş dendanlar (kale duvarı siperlikleri) ortaya çıkarılıyor. Bakır alemin konservasyon çalışmalarına alınmıştır. Çalışmalar sırasında alem üzerinde altın varak kalıntıları tespit edilmiş olup alem yeniden altın varakla kaplanacaktır. Yapının tarihi beden duvarlarının paslanmaz çelikten görünmez gergilerle güçlendirilmesine yönelik boşlukların karot kesim çalışmaları başlamıştır. Yapıya 90'lı yılların sonunda eklenen cephelerdeki özgün olmayan çelik kuşaklar da yapıdan uzaklaştırılacaktır.''

 

Drone'la çekilen görüntülerde kubbe alemi ortaya çıktı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!