banner2

Karadeniz Sahil Yolu'nda müjde! İki şehir sadece 15 dakika olacak! Bakanlıktan dev proje

45 dakikalık Ordu-Giresun arası mesafeyi 15 dakikaya inecek. Karadeniz Sahil Yolu Projesi'nin ikinci etabında çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında hem zamandan hem de yakıttan tasarruf edilecek olan yol ekonomik anlamda da katkı sunacak.

Gündem 23.03.2023, 15:46 23.03.2023, 16:02
Abone ol
Karadeniz Sahil Yolu'nda müjde! İki şehir sadece 15 dakika olacak! Bakanlıktan dev proje

’Türkiye’nin en pahalı çevre yolu projesi’ olarak tanımlanan Ordu Çevre Yolu’nun ikinci etabında çalışmalar olağanca hızıyla devam ediyor. Toplam proje bedeli 10 milyar 999 milyon TL olan, 21,4 kilometre uzunluğa, 6 adet tünel, 11 adet çift köprü, 5 adet tek köprü, 7 adet farklı seviyeli kavşağa sahip olan Ordu Çevre Yolu projesinin ikinci etabında bulunan, 440 metre uzunluğundaki çift tüplü Akçetepe-1 Tüneli’nde son perde geçen yıl kaldırılırken, yine Akçatepe-2 Tüneli’nde çalışmalar sona ermek üzere.

TOPLAMDA 9 BİN 492 METRE UZUNLUĞUNDA

Toplamda, 9 bin 492 metre uzunluğunda 6 çift tüp tünel, 3 bin 676 metre uzunluğunda 11 çift köprü ile birlikte 414 metre uzunluğunda 5 tek köprü ve farklı seviyeli kavşağın bulunduğu Ordu Çevre Yolu projesinin 11 kilometrelik ilk bölümü, 3 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenle hizmete alınmıştı.

ORDU TRAFİĞİNİ CİDDİ ORANDA RAHATLATMIŞTI

Birinci etabı açılmasına rağmen Ordu trafiğini ciddi oranda rahatlatan yol, şehir içinde araç yoğunluğunu da azaltıyor. Transit geçişleri hızlandıran proje, 2. etabın da tamamlanması ile şuanda 40-45 dakika olan yol mesafesini 15 dakikaya kadar indirecek. 

230 MİLYON LİRALIK TASARRUF HEDEFLENİYOR 

Projenin tamamlanması ile birlikte bir yılda yaklaşık 230 milyon liralık tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Ordu Üniversitesi ve yapımı devam eden Ordu Şehir Hastanesi’ne de bağlantısı bulunan yol, hem ulaşımı kolaylaştıracak hem de şehrin trafik akışını kolaylaştıracak.

YAPILIŞI 2006 YILINDA BAŞLADI

Yoldaki çalışmalar hakkında bilgi veren Eskipazar Mahalle Muhtarı İlhan Karaağaç, “Buranın yapılışı ilk olarak 2006 yılında başladı. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Eskipazar Mahallesi’nde olan 700 metre uzunluğundaki giriş tüneli tamamlandı, Melet Irmağı tarafındaki viyadüklerde ise yoğun çalışma sürüyor. Devletimiz ödenekleri hızlı bir şekilde gönderiyor ve çalışmalar sürüyor. Burada Melet Irmağı tarafındaki köprüde ufak çaplı bir sorun var, orası çözüldüğünde açılmış olacak” ifadesini kullandı.

YAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK

Muhtar Karaağaç, Giresun ile Ordu arasının çevreyolunun tam olarak faaliyete geçmesinin ardından 10 dakikaya ineceğine dikkat çekerek, “Halkın hizmetine açıldıktan sonra büyük araç şoförleri için de çok iyi olacak. Mesafe kısalacağı için yakıt tasarrufu da sağlanacak. İnşallah kısa zamanda çalışmalar bittiğinde güzel olacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!