banner2

Kahramanmaraş'taki ölümcül yıkım son yüz yıldaki en büyük ikinci deprem! 500 yıldır stres biriktiren fay parçaları kırıldı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'yi sarsan 7.7 büyüklüğündeki depreme ilişkin konuştu. Sözbilir, ''Türkiye, bugün son 100 yıldaki en büyük 2'nci depremi yaşadı. 500 yıldır stres biriktiren fay parçaları kırıldı.'' dedi.

Gündem 06.02.2023, 12:33 06.02.2023, 13:34
Abone ol

Bu sabah saatlerinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli deprem Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da da hissedildi.

284 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "An itibariyle 284 vefatımız, 2 bin 323 yaralımız var" açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da deprem çalışmalarını koordine etmek için AFAD Başkanlığına geçti.

6'YA VARAN ARTÇILAR OLABİLİR

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'yi sarsan 7.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin konuştu. Prof. Dr. Sözbilir, 6'ya varan artçılar olabileceğine dikkat çekerken AFAD yetkililerinin direktifleri doğrultusunda hareket edilmesi çağrısı yaptı.

''SON 100 YILDAKİ EN BÜYÜK 2'NCİ DEPREM''

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'nin bugün, son 100 yıldaki en büyük 2'nci depremi yaşadığına vurgu yaparken "İlk deprem 1939 yılında 7.9 büyüklüğünde Erzincan'da yaşanmıştı. O günkü depremde, 52 saniyede 33 bin kişi can vermişti. Bugün meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem, Doğu Anadolu fayının güney kolları üzerinde, Malatya ile Hatay arasındaki fay parçalarının kırılması sonucu gerçekleşmiş olmalı. Sosyal medyadaki paylaşımlar bu hat üzerinde birçok yerde, yüzeyde kırılmalar geliştiğini gösteriyor.'' dedi.

''500 YILDIR STRES BİRİKTİREN FAY PARÇALARI KIRILDI''

''Bölgede 6'ya varan artçı depremler gelişebileceğinden, halkın AFAD yetkililerinin direktifleri doğrultusunda hareket etmesi çok önemli.'' diyen Sözbilir, ''Depremin geliştiği Doğu Anadolu Fayı, Türkiye'nin 2'nci büyük fayı. Bu fay boyunca son deprem, 2 yıl önce Elazığ-Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde gerçekleşmişti. Bugünkü depremin olduğu bölgede, 500 yıldır stres biriktiren fay parçaları kırıldı. Bu fayların deprem üretme aralığı da 400-500 yıl olduğundan bilimsel anlamda bu faylar üzerinde deprem bekleniyordu" ifadelerini kullamndı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!