banner2

Hulusi Akar veda mesajı paylaştı: 'En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı bu güvene layık olmak'

5 sene boyunca Milli Savunma Bakanlığı görevini yürüten Hulusi Akar görevini Yaşar Güler'e devretti. Akar Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden yayımladığı veda mesajında “En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı bu güvene layık olmak düsturuyla bundan sonra da asil milletimize hizmet etmeye Gazi Meclisimizin çatısı altında devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Gündem 06.06.2023, 00:32 06.06.2023, 00:47
Abone ol
Hulusi Akar veda mesajı paylaştı: 'En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı bu güvene layık olmak'

2018'den 2023'e kadar Millî Savunma Bakanlığı yapan Hulusi Akar, görevini emekli Orgeneral Yaşar Güler'e devretti. Akar, görevden ayrılışı dolayısıyla veda mesajı yayımladı.

Hulusi Akar, veda mesajında şu ifadelere yer verdi:

Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım,

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı olarak 10 Temmuz 2018 tarihinde başladığımız görevimizi, sizlerle birlikte alnımızın akıyla tamamlamış olmanın gururunu sizlerle paylaşıyorum.

Tarihi bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tevdi edilen bu hayati görevi, siz değerli silah ve mesai arkadaşlarımla birlikte ifa etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyorum.

"ETKİ ALANI ÜÇ KITA, İLGİ ALANI BÜTÜN DÜNYA OLMUŞTUR"

Küresel ve bölgesel düzeyde önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde artan risk, tehdit ve tehlikeler karşısında ülkemizin ve asil milletimizin güvenliğini sağlamak; karada, denizde ve havada hak ve menfaatlerimizi korumak için azim ve kararlılıkla hep birlikte çalıştık, arkadaşlarımızın fedakarlık ve kahramanlığını yakından müşahede ettik. 

Bu hassas dönemde ülkemiz, Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası alanda kurduğu çok boyutlu ilişkilerle özne hâline gelmiş; etki alanı üç kıta, ilgi alanı bütün dünya olmuştur.  

Bu çerçevede yeni yapısıyla görev ve sorumlulukları artan Milli Savunma Bakanlığımız da bölgesel ve küresel güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra etmiştir, etmektedir.

Görev süremiz boyunca; hudutlarımızın korunmasına yönelik bugüne kadarki en yoğun ve en etkili tedbirler hayata geçirilirken terörle mücadelede ise belirlediğimiz “Terörist neredeyse hedef orasıdır” anlayışıyla ve “Terörü kaynağında yok etme” konseptiyle yurt içinde ve sınır ötesinde geniş kapsamlı harekatlar başarıyla gerçekleştirilmiştir.

"GİRİLEMEZ YERLERE GİRİLDİ, ULAŞILAMAZ DENİLEN YERLERE ULAŞILDI"

Çukur Operasyonları ve müteakiben icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı ve Pençe Kilit Harekâtları ve diğer operasyonlar ile “Girilemez!” denilen yerlere girilmiş, “Ulaşılamaz!” denilen yerlere ulaşılmış, Mehmetçiğin büyük başarısıyla terörle mücadelede önemli sonuçlar elde edilmiştir. 

Böylece yurt içinde terör bitme noktasına gelirken sınır ötesinden Türkiye’ye yönelik saldırılar bertaraf edilmiş; ülkemizin güneyinde kurulmak istenen terör koridoru da engellenmiştir.

Terörle mücadelenin yanı sıra Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta hem ülkemizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatleri kararlılıkla korunmuştur.

Aynı zamanda yedi iklim üç kıtaya barış, huzur ve adaleti götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere Somali, Katar, Kosova ve Bosna-Hersek gibi dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına destek verilmiştir. 

"BÖLGE VE DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLANDI"

Bu süreçte özellikle iki devlet tek millet anlayışında olduğumuz can gardaşımız Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ’ı işgalden kurtarma mücadelesinde Tek Vatan Harekatı’nda yanında olunmuştur.

- NATO, BM, AB ve AGİT görevleri ile bölge ve dünya barışına katkılar sağlanmış;

- Tahıl Sevkiyatı Anlaşması gibi uluslararası ve diplomatik girişimlerde etkin, önemli, yapıcı, çözüm odaklı ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenilmiştir.

Tüm bu faaliyetleri icra ederken ordumuzun etkin, caydırıcı ve saygın niteliklerini daha da artırmak için büyük ve kapsamlı tatbikatlar icra edilmiştir. 

TSK, tüm bu faaliyetlerin yanı sıra hepimizi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 tarihli deprem felaketinin yaralarını sarmak için ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimizin tüm kurumlarıyla koordinasyon içerisinde vatandaşımızın yanında olmuştur.

Şu anda da hayatın normalleştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım,

Tüm bu başarılarda en büyük pay, başta aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz olmak üzere; yüksek görev ve sorumluluk bilinciyle fedakârca çalışan siz kıymetli silah ve mesai arkadaşlarıma aittir.

Bu süreçte Millî Savunma Bakanlığının ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin her bir personeli, gece-gündüz demeden karada, denizde ve havada olağanüstü gayretle çalışarak kendilerine verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Siz değerli silah ve mesai arkadaşlarımın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilen görevleri, büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getireceğinden, asil Türk milletinin sevgi ve güvenine lâyık olmaya devam edeceğinden hiçbir şüphem yoktur.

Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri;

- Binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle,

- Asil milletimizin, sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, 

- Aklın ve bilimin ışığında,

- Anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda,                                                       

- Sayın Cumhurbaşkanımızdan başlayan sapasağlam hiyerarşik yapı içinde, 

- Sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında,

- Milletinin emrinde, görevinin başındadır. Kimsenin şüphesi olmasın.

"ASİL MİLLETİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

Bu vesileyle Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi, komutanlarımızı ve asil milletimizi saygıyla ve minnetle anıyorum.

Sevgisi, güveni ve duasıyla bizlere güç veren asil milletimize şükranlarımı sunuyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin daima daha ileriye gitmesi için emek harcayan ve değerli katkılarda bulunan başta birlikte çalıştığım Genelkurmay Başkanımıza, Kuvvet Komutanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, asker ve sivil tüm personelimize, Mehmetçiklerimize; Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla birlikte omuz omuza çalışan Jandarma Personeli, Emniyet Güçleri ve Güvenlik Korucularımıza ve emekli mensuplarımıza yürekten teşekkür ediyor; aileleriyle birlikte sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

Savunma ve güvenliğimiz için, vatan, bayrak ve Cumhuriyet için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden ve tüm başarılardaki en büyük pay sahibi şehitlerimize, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet; hayatta olan gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyor; ne yaparsak yapalım, minnet borcumuzu asla ödeyemeyeceğimiz değerli ailelerine de saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Şu anda dahi karada, denizde ve havada, zorlu iklim ve arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan değerli silah ve mesai arkadaşlarıma da bu vesileyle kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler diliyor; alınlarından öpüyorum.

"YENİ BAKANIMIZA ÜSTÜN BAŞARILAR DİLİYORUM"

Bu vesileyle Millî Savunma Bakanlığı görevini devralan yarım asırlık silah ve mesai arkadaşım çok değerli kardeşim emekli Orgeneral Sayın Yaşar GÜLER’i kutluyor; emir ve komutasında başarılarınızın artarak devam edeceğine inanıyorum.  

Sayın Bakanımıza, değerli kardeşime yeni görevinde üstün başarılarının devamını diliyor; ailesiyle, torunlarıyla birlikte mutlu, huzurlu bir hayat temenni ediyorum.

Kıymetli aile fertlerinizle birlikte huzur ve esenlik dolu bir ömür geçirmeniz temennisiyle hepinizi en içten duygularla selamlıyorum. 

Millî Savunma Bakanlığına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun kahraman mensuplarına emir-komuta etmenin gururuyla sizlere arzıveda ederken her birinizin gözlerinden öpüyorum.

“En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı bu güvene layık olmak” düsturuyla bundan sonra da asil milletimize hizmet etmeye Gazi Meclisimizin çatısı altında devam edeceğim.

Bizlere vatan, millet, Cumhuriyet ve sancak için çalışma imkânı ve fırsatı veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a bir kez daha saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Yolunuz, bahtınız açık olsun.    

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!