banner2

Hayvan barınağı için düğmeye basıldı! Belediyelere arazi verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, başıboş sahipsiz hayvanlar için barınak sorununun çözüleceğini söylerken ''İstanbul'da hayvan barınağı yapımı için yerel yönetimlere arazi tahsis edilecek.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 29.11.2022, 12:08 29.11.2022, 12:44
Abone ol
Hayvan barınağı için düğmeye basıldı! Belediyelere arazi verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bir çalışma başlattıklarını belirtti.

BELEDİYELERE ARAZİ VERİLECEK

Bakan Kirişçi, İstanbul'da, hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu bulunduğunun altını çizerken şu ifadeleri kullandı; "Bu barınakların doğal hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz.'' 

''İSTANBUL'DA PİLOT UYGULAMA BAŞLATTIK''

''İstanbul'un 39 ilçesi için 30'ar dekarlık yerleri, yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız.'' diyen Bakan Kirişçi, ''Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Gelecek günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerine dikkat çeken Bakan Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak bir yol haritası belirleneceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!