banner2

Fabrika çalışıyor yalanı da suya düştü! Murat Ongun bakın nasıl itiraf etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göstermelik bir törenle açtıkları İBB Hadımköy Halk Ekmek Fabrikası'nın çalışmıyor olduğu görülürken İBB tarafından ısrarla 'çalışıyor' algısı yaratılmaya çalışıldı ancak İmamoğlu'nun en yakın adamı Murat Ongun'dan konuya ilişkin ilginç bir itiraf geldi. Beyaz Tv’de açıklama yapan Ongun, 23 Temmuz’da açılışı yapılan fabrikanın 29 Ekim’e kadar çalıştırılmadığını, İstanbullunun ekmeğe ihtiyacı olmadığından ekmek üretme ihtiyacı duymadıklarını itiraf etti.

Gündem 02.11.2022, 09:29 02.11.2022, 15:14
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yaklaşık 3 ay önce göstermelik bir törenle açılışı yapılan İBB Hadımköy Halk Ekmek Fabrikası, o gün bugündür çalışmıyor.

KABAKTEPE İBB'YE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

İmamoğlu'nun, halka ekmek üretmesi için kurulan fabrikayı şov amaçlı kullandıktan sonra çürümeye terk etmesine tepkiler çığ gibi gelirken İstanbul İl Başkanı da alanda açıklamalarda bulunmuş, İmamoğlu'na çağrıda bulunarak ''
Bir an evvel bu halk ekmek fabrikası gerçeğini çıkıp halkımıza açıklayın. Ya deyin ki; açtık, kamyon aldık, mazot bulamadık, çalıştıramadık. Açtık, usta bulamadık çalıştıramadık veya açtık ama algı yaptık daha bitmemişti, beş aylık işi vardı. Neyse onu söyleyin, gerçeklikten hakikatten sapmayın" diye konuşmuştu.

MURAT ONGUN'DAN HALK EKMEK İTİRAFI

Hijyen şartlarının gerekçe gösterilerek basın mensuplarının içeri alınmamasıyla 'fabrika çalışıyor' yalanı giderek çürürken olayın yankılarının devam ettiği bu süreçte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun en yakın adamı Murat Ogun'dan şaşırtan bir itiraf geldi. 

Ongun, konuya ilişkin Beyaz Tv'de Melisa Bağcı'nın konuğu olarak açıklamalarda bulunan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'nin ardından cevap hakkını kullanmak üzere yayına bağlandı.

'29 EKİM'E KADAR FABRİKA ÇALIŞMADI'

Programa konuk alınmadığından telefon üzerinden konuşma yapan Ongun ile programın sunucusu Bağcı arasında geçen konuşmalarda 23 Temmuz 2022 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla açılışı yapılan Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikasının çalışmadığı kesinleşti. Fabrikanın 29 Ekim'e kadar çalışmadığını belirten Murat Ongun, ekmek üretilmemesinin nedenin ise makinaların arızalı olmasından ve İstanbullunun ekmek ihtiyacının olmadığından kaynaklandığını dile getirdi.

Ongun açıklamaları sonrasında Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama'nın 31 Ekim 2022 tarihinde ve daha öncesinde Halk Ekmek Fabrikasının çalıştığına yönelik iddialarının ise gerçek dışı olduğu bir kez daha kanıtlandı.

'HALK EKMEK ÜRETME İHTİYACI HİSSETMEDİK'

Ekmek üretilmesini gerek görmediklerini belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı Ongun ile programın sunucusu arasında geçen diyolog ise şu şekilde:

Murat Ongun: "Yazın tabi İstanbul'un nüfusu azaldığı için o banttan (Hadımköy Ekmek Fabrikası) halk ekmek üretme ihtiyacı istemedik."

Gazeteci Melisa Bağcı: "Şöyle doğru anlıyorum di mi? Açıldığı günden bu yana o zaman bu fabrika tam anlamıyla hizmet vermedi. İhtiyaç hissetmediğiniz için.. Burada güvenlik kamerası var mı?

Murat Ongun: Güvenlik kamerası vardır herhalde. Mesela orası (Hadımköy Ekmek Fabrikası) ekmek üretmiyor da İstanbul'da bir ekmek sıkıntısı mı yaşandı? Veya sahte fabrika mı açıldı? Yok öyle bir şey.

Gazeteci Melisa Bağcı: "Ama açılmış ama faaliyet göstermeyen.."

Murat Ongun: "Orası (Hadımköy Ekmek Fabrikası) dört banttan oluşan bir fabrika. Zaten bir bandı çalışıyor ama yazın talep azaldığı için İstanbul'da insanlar memlekete veya tatile gittiği için orada herhangi (ekmek) üretim yapmak ihtiyacı istemedik. Konu o yani."

Gazeteci Melisa Bağcı: "O zaman dört bant varsa üç bandı çalışmıyor. Bir bandı çalışıyor. Doğru anlıyorum."

Murat Ongun: "Tabi şu anda artık üç bandı da çalışıyor. Geldi o parça."

Gazeteci Melisa Bağcı: "Ne zaman başladı çalışmaya ve hizmet vermeye, hizmet göstermeye başladı?

Murat Ongun: "Size videoyu attığım gün. Çarşamba olması lazım ya Perşembe olması lazım."

Gazeteci Melisa Bağcı: "29 Ekim. Peki şunu sorabilir miyim? Üç ay önce açtığınız fabrikada ne kadar ekmek üretildi?"

Murat Ongun: "Bakın çok fazla değildir. Söylüyorum size. Ekmek günlük bir madde.. 250 bin ekmek üretme kapasitesi var. Şu anda bunu yapabilir. Peki şu anda öyle bir talep yoksa bunu yapması normal mi?

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!