banner2

Doğu Karadeniz için sel uyarısı: Toprak suya doydu

Doğu Karadeniz'e felaket tekrar adım adım geliyor. Yarın için bölgenin neredeyse tamamı için sağanak yağış uyarısında bulunuldu. Yağış miktarı bölge normalleri için çok yüksek değil ancak toprak suya doyduğu için sel riski bu kez çok daha fazla.

Gündem 26.07.2021, 22:47
Abone ol
Doğu Karadeniz için sel uyarısı: Toprak suya doydu

Doğu Karadeniz’de 2 hafta arayla 2 sel felaketi yaşandı. 6 kişi yaşamını yitirdi. Kayıp 3 kişi için arama çalışmaları devam ederken, bölge için bir sel uyarısı daha yapıldı.

Bu kez tehlike çok daha büyük çünkü üst üste yaşanan iki sağanak toprağı suya doyurdu.

Ordu'dan Artvin'e kadar Doğu Karadeniz'in tamamı için bir kez daha sel uyarısı yapıldı.

VATANDAŞLAR ÖNLEM ALDI

Meteoroloji tarafından yapılan uyarı öncesinde kamu kurumları seferber oldu. Vatandaşlar ise kendi çözümlerini üretiyor. Arhavi ilçesinde apartman sakinleri otoparklarını korumak için kum çuvalları ile set oluşturdu

‘SELE KARŞI ÖNLEM ALDIM’

Sele karşı önlem alan vatandaşlardan biri, "Bu akşam herhangi bir su gelir diye tedbir aldım. Otoparkımız geçen yağmurda ağzına kadar doldu. Bu sefer bu yağmuru almak istemiyorum. Otoparkın içinden 8 bin metreküp su çektirdim. Bir daha onu yaşamak istemiyorum" dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR’

Toprağın suya doyduğunu ifade eden Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Zerrin Demirörs, ‘Yağışlar düşük olmasına karşın her miktarın akışa geçecek olmasından dolayı vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekiyor’ dedi.

BAKANLAR SOYLU VE KARAİSMAİLOĞLU SEL BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sel bölgesinde incelemeler yaptı. Sel tehlikesine karşı uyarılarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, ‘Bu gece ve yarın meteorolojinin yoğun yağış uyarılarına karşı tedbir almış durumdayız’ diye konuştu.

DERE YATAKLARI TEMİZLENİYOR

Yeni yağış öncesi suyun akabilmesi için alınması gereken en önemli tedbirlerden biri de dere yataklarının temizlenmesi. Bu nedenle dere yataklarında temizleme faaliyetleri yapılıyor.

Su altında kalan dükkanlarını ve evlerini temizleyen vatandaş, yeni yağış uyarısı ile bir kez daha tedirgin oldu. Şimdiden ne gibi tedbirler alabiliriz diye düşünmeye başladılar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!