banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Futbol Tarihi Sergisi'nde konuştu! 'Futbol birikimimize sahip çıkmak görevimizdir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen "Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi" açılışında konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Futbol birikimimize sahip çıkmak görevimizdir. Sergimiz 'Futbol kardeşliktir' temasıyla oluşturuldu. Ama esas olan rekabeti sahada bırakan sporcu ve seyircilerin dostluğudur.' ifadelerine yer verdi.

Gündem 02.11.2022, 14:47 02.11.2022, 17:06
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen "Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi" açılışında konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar; 

Serginin açılışını yapmak üzere bir aradayız. Arşivlerden toplanan eserlerin, belgelerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktı. Pek çoğunuzun muhtemelen ilk defa göreceği belgeler mazimizin derinliğini de ifade ediyor.

ESAS OLAN SEYİRCİLERİN SERGİLEDİĞİ DOSTLUK GÖRÜNTÜLERİDİR 

Milli takımımızın dünya üçüncülüğünün başarılarını gösteren malzemeler var. Hafızamızda unutulmayacak hatıralar bırakan futbolcularımızla ilgili eserler var. Sergimiz futbol kardeşliktir temasıyla oluşturulmuştur. İnsanları tüm ayrımlardan bağımsız olarak bir araya getiren futbolun kuşatıcılığıyla karşılaştırılabilecek çok az şey vardır. Sahadaki yüksek nabızlı rekabeti, kardeşliği bozmayacak şekilde sürdürmek sporseverlere mahsus bir davranıştır. Bizim için esas olan seyircilerin sergiledikleri dostluk görüntüleridir.
 
Aylarca süren bir çalışmayla bu serginin açılmasında emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. 1 kupayı ortadan bölmek suretiyle adeta barışa selam çakan bir anlayışın bu sahalarda vücut bulduğu bir yaklaşım.

O GÜNLERDEN BURALARA GELDİK 

Kağıttan futbol toplarını yaptığımız ve taşlardan kale direği diker gibi direkler oluşturduğumuz, şimdiki futbol topları nere, kafayı vurduğu zaman kafanı paramparça eden o topları unutmak mümkün değil. O günlerden buralara geldik. Çamur, batak o sahalarda oynadığımız günleri unutmak mümkün mü?

FUTBOL 90 DAKİKAYA SIĞDIRILMIŞ MUHTEŞEM GÖRSEL ŞÖLENDİR

Geriye kalan tek şey çalımlarla, asistlerle, gollerle, 90 + uzatma, hakemler de o zaman uzatma falan pek vermiyorlardı. 90 dakikaya sığdırılmış muhteşem görsel şölenlerdir ve onların kahramanlarıdır. Bizim dönemimizde öyle futbolcular var ki onları sadece yetenekleriyle değil örnek ilişkileriyle anıyoruz.

LEFTER FUTBOLUN ORDİNARYÜSÜ OLARAK ANILIYORDU 

Mesela belki de dünyanın en kabiliyetli oyuncularından, bizim elimizdeki açık tribün kartıyla Dolmabahçe'ye ücretsiz girerek Lefter üstadımızı izliyorduk. Lefter'i biz orta sahadan gole varıncaya kadar, Lefter denilince akla ne gelir belliydi. Tüm taraftarlarca futbolun ordinaryüsü olarak anlatılıyordu. Rahmetli Baba Hakkı, futbolcuların tamamımın ağabeyi olarak görülüyordu. Sarıyerli Dozer Cemil, tutkuyla bağlı olduğu takımının renklerine gönlünü vermişti. Metin Oktay şutlarıyla ve özellikle hava toplarına yükselişteki özellikleriyle hafızalarda yer almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!