banner2

Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin yol haritası belli oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir yazı kaleme alan Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin seçimlere doğru yol haritasını açıkladı. Erdoğan'ın ramazan ayı boyunca miting yapmayacağını ifade etti. Seçim mitinglerinde bugüne kadar kullanılan turkuaz rengi halı da serilmeyecek. Onun yerine siyah bir halı platforma konulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçilirse seçmenin karşısına yeni bir kabine ile çıkacak.

Gündem 24.03.2023, 07:53 24.03.2023, 10:43
Abone ol
Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin yol haritası belli oldu

Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına gidecek ve milyonlarca vatandaş oy kullanacak.

Seçimlere iki aydan kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki akşam katıldığı televizyon programında seçim sürecine ilişkin önemli mesajlar verip ''Alışılmış bir seçim kampanyası düşünmüyoruz. Çünkü ortada bir hüzün var. Bu hüznün olduğu bir dönemde müziksiz bir kampanya süreci yaşayacağız.'' dedi.

Peki AK Parti nasıl bir seçim kampanyası yürütecek ve bu yürüteceği kampanyanın sınırlarını kim çizdi? 

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim planını bugünkü köşesine taşıdı. İşte Hande Fırat'ın köşesinden Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin yol haritası dair ipuçları..

RAMAZAN AYI BOYUNCA MİTİNG YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan toplantılarda deprem felaketine dikkati çekerek; “Sade ve sakin bir kampanya” istediğini belirtip “Deprem istismar edilmeyecek” sözleriyle kampanyanın doğrudan sınırlarını çizen isim oldu. Ramazan ayı boyunca miting yapmayı planlamıyor. Bunun yerine açılışlarda, toplantılarda, bina önlerinde gösterişsiz platformlarda, hafif bir yükseltinin üzerinde konuşmayı tercih etti. Bayraklı, ışıklı mitinglerin yerini daha çok yüz yüze görüşmeler, ziyaretler alacak.

TURKUAZ YERİNE SİYAH HALI

Ramazan ayı sonrası için düşünülen mitinglerde de ramazan ayı boyunca yapılacak olan konuşmalarda da ne müzik olacak ne de arkasında büyük ekranlarda görüntüler. Seçim mitinglerinde bugüne kadar kullanılan turkuaz rengi halı da serilmeyecek. Onun yerine siyah bir halı platforma konulacak.

''ARTIK HATIR GÖNÜL DEVRİ KAPANDI’'

Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanların büyükşehirlerde milletvekili adayı olacaklarını açıkladı. Peki, AK Parti seçimlere nasıl bir vitrinle gitmeyi planlıyor? Bu sorunun yanıtına üst düzey bir kaynağım şu cümle ile yanıt verdi: “Artık hatır gönül devri kapandı.”

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SAYISI İKİYE ÇIKABİLİR

Temel amaç seçimi kazanmak. Bu yüzden bakanlar sahaya sürüldü. Büyükşehirlerde vekil olmak için çalışacaklar. Seçimlere katılan siyasi parti sayılarını ve ittifakları düşünürsek, önümüzdeki süreçte seçimi kazanan cumhurbaşkanı açısından TBMM’de de güçlü olmak önem kazanacak. Yani bakan yapmak için vekillikten istifa yöntemine başvurulması beklenmiyor. Bu da demek oluyor ki, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan seçilirse seçmenin karşısına yeni bir kabine ile çıkacak. Kabinede cumhurbaşkanı yardımcısı sayısı ikiye çıkabilir.

MEHMET ŞİMŞEK HAZIR AMA SAĞLIĞI SORUNLU

Akıllardaki soru Mehmet Şimşek’in durumu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şimşek’le istişarelerinin süreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mehmet Şimşek arasındaki görüşmenin çok iyi geçtiğine dikkat çeken kaynaklar; “Şimşek elinden geleni yapmaya hazır, bu görüşmelerin devamı da olur. Bir yöntemde de anlaşılabilir” dedi. Ancak sorun bu değil. Sorun, Mehmet Şimşek’in sağlığı. Bir süredir tedavi gören Şimşek’in yurtdışında tedavisi devam edecek.

ÜÇ DÖNEM KURALI

Gelelim milletvekili listelerine... Üç dönem kuralı istisnaları olsa da genel olarak işletilecek. AK Parti listeleri son dönemlerde yazıldığı gibi ünlü isimlerden oluşmayacak. İstisnaları olsa da AK Parti illerde yoklama, araştırma, sosyolojik verilerle sevilen, sayılan isimleri aday yapmaya hazırlanıyor. Yine üst düzey bir kaynağım; “Rasyonel bir liste görülecek” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!