banner2

Bir yalan daha çürütüldü! Bakanlık İmamoğlu ve Göksu dosyalarını kıyaslayarak cevap verdi

İçişleri Bakanlığı, Fondaş meydanın başını çeken gazetelerden biri olan Birgün gazetesinin Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'ya soruşturma izni vermediğine dair yaptığı haberi yalanladı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama sosyal medya hesabından 'Bir yalan daha çürütüldü' notuyla paylaşıldı. Açıklamada, İmamoğlu’nun 13, Göksu’nun 5 dosyasının işleme konmadığı rakamlarla kıyaslanarak Göksu’nun korunduğu iddiaları yalanlandı.

Gündem 23.01.2023, 16:53
Abone ol
Bir yalan daha çürütüldü! Bakanlık İmamoğlu ve Göksu dosyalarını kıyaslayarak cevap verdi

Birgün gazetesi "Soylu, Göksu'ya yine kalkan oldu" başlıklı haberinde Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun kamuyu zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı belirtilerek suç duyurularının işleme konuşmadığını ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından soruşturulmaya izin verilmediği yönünde haberler yapmıştı.

BİR YALAN DAHA ÇÜRÜTÜLDÜ

İçişleri Bakanlığı, Birgün gazetesinin haberleri sonrasında resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak "Bir yalan daha çürütüldü" ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada ise şunlar belirtildi:

Bazı basın yayın organlarında yer alan; Bakanlığımızca "Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun soruşturulmasına ve yargılanmasına izin verilmediğine" ilişkin haber ve paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'a göre, kamu görevlilerinin görevleri sebebiyle işledikleri suçlardan dolayı yargılanabilmeleri yetkili mercinin iznine bağlıdır. Bu Kanun kapsamında, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları hakkında her türlü işlemi yapmaya ve sonucunda karar vermeye İçişleri Bakanı yetkilidir.

SUÇ UNSURUNA RASTLANMAZSA İŞLEME KONULMAMA KARARI ALINIYOR

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: 

Bakanlığımıza, başta adli merciler olmak üzere, CİMER, e-posta, dilekçe ve benzeri yollardan belediye başkanları ile ilgili gelen ihbar ve şikâyetler üzerine uygulanan işlem süreçlerini kısaca özetlemek gerekir ise; Bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikâyetler genel olarak mahallinde detaylı bir şekilde ön araştırmaya tabi tutulması için ilgili valiliklere gönderilmektedir. Valilikçe konusuna göre uzman bir araştırmacı görevlendirilerek başvuru konusu incelenmekte, konuyla ilgili suç unsuruna rastlanması ve bunun müfettiş tarafından soruşturulması gerektiği kanaatine varılır ise, Valilik değerlendirmesiyle birlikte Bakanlığımızdan müfettiş talebinde bulunulmaktadır. Yapılan ön araştırma veya müfettişlikçe yapılan inceleme sonucunda, Kanun'un 4'üncü maddesinde açıklandığı üzere, ihbar ve şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması halinde veya suç unsuruna rastlanmaz ise işleme konulmama kararı verilmektedir. Bununla birlikte, yapılan ön inceleme neticesinde, suç unsuruna rastlanması halinde soruşturma izni verilmesine, rastlanmaması halinde ise soruşturma izni verilmemesine karar verilmektedir. Kaldı ki, Bakanlığımızca alınan tüm kararlara karşı idari yargı yolu açık olup, ilgililerin itiraz hakkı bulunmaktadır.

 

KIYASLAMA YAPILARAK GÖKSU'NUN KORUNMADIĞI AÇIKLANDI

Açıklamada Göksu ile İmamoğlu'nun soruşturma izni verilmeyen dosyaları kıyaslanarak Göksu'nun korunmadığının altı çizildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Ayrıca son günlerde bazı basın yayın organlarında sadece İBB Başkanı hakkında soruşturma izni verildiği, Esenler Belediye Başkanı hakkında ise soruşturma izni verilmediği şeklinde kasıtlı haberler yapılmaktadır. Aksine aynı dönemde valilik veya müfettiş görüşü üzerine Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında 5 dosyada işleme konulmama kararı verilmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında toplam 13 dosyada işleme konulmama kararı verilmiştir. Mevzuatta açıkça yer alan işlem süreçleri işletilerek tesis edilen kararlara ilişkin itirazın basın ya da sosyal medyaya değil, hukukun gereği olarak yetkili idari yargı merciine yapılmasının daha sağlıklı olacağı değerlendirilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!