banner2

Batı'nın paçaları tutuştu! AB, Türkiye'yi ikna etmesi için Merkel'i görevlendirecek

Rum kesiminin sözde münhasır ekonomik bölgesinde Avrupa'nın Rusya'ya enerji konusunda bağımlılığını önemli ölçüde düşürecek doğal gaz yataklarının tespit edildiği belirtilirken doğal gazın Batı'ya aktarılmasında Türkiye'nin izninin gerektiği aktarıldı. Yunan basını, Almanya'nın eski Başbakanı Angela Merkel'in AB ve Türkiye arasında arabulucu rol için uluslararası siyaset sahnesine dönüş yapacağını iddia etti.

Gündem 31.05.2023, 14:07
Abone ol
Batı'nın paçaları tutuştu! AB, Türkiye'yi ikna etmesi için Merkel'i görevlendirecek

Kıbrıs Rum kesiminin sözde münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) keşfedilen doğal gazın Batı'ya aktarılması için çareyi Türkiye ile anlaşmakta bulan Avrupa Birliği, Almanya'nın eski Başbakanı Angela Merkel'i devreye sokmaya hazırlanıyor. Haberde Merkel'in Avrupa Birliği, Almanya ve Türkiye arasında arabuluculuk görevini üstleneceği, bu diplomatik girişimin Yunanistan'ı da doğrudan ilgilendirdiği ifade edildi.

ANAHTAR TÜRKİYE'NİN ELİNDE

Avrupa'yı Rusya'nın enerji bağımlılığından kurtarmanın "anahtarı"nın Kıbrıs sorununun çözümünde olduğu kaydedildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı;

"Berlin ve Brüksel planlarının Merkel'in devreye girmesiyle hayata geçip geçmeyeceği önümüzdeki aylarda görülecek. Ancak diplomatik çevrelerin de işaret ettiği gibi Kıbrıs sorunu çözülürse Türk-Yunan sorununa da çözüm bulmak daha kolay olacaktır. Unutmayalım ki, Girit'in güneybatısında ve güneydoğusunda, Kıbrıs, Mısır ve İsrail'dekilerle birlikte Avrupa'nın uzun yıllar enerji sorununu çözebilecek devasa hidrokarbon yatakları vardır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!