banner2

Bakan Varank lityum iyon pil üretim tesisini ziyaret etti! Türkiye önemli bir oyuncu haline gelecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASPİLSAN Enerji'nin 1,5 milyar lira yatırımla kurduğu, Avrupa'nın ilk ve tek silindirik lityum iyon pil üretim tesisine ziyarette bulundu. Varank burada yaptığı açıklamada, 'Pil endüstrisinde ve depolama teknolojilerinde Türkiye'yi önemli bir oyuncu haline getirmek istiyoruz' dedi.

Gündem 05.02.2023, 13:36 05.02.2023, 18:20
Abone ol
Bakan Varank lityum iyon pil üretim tesisini ziyaret etti! Türkiye önemli bir oyuncu haline gelecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yaptığı ASPİLSAN Enerji'nin 1.5 milyar TL yatırımla kurduğu, Avrupa'nın ilk ve tek silindirik lityum iyon pil üretim tesisinde incelemede bulundu. 

TSK'nın robotik sistemlerden güdüm kitlerine, telsizlerden torpidolara kadar birçok alanda kullanılan pillere yenileri eklendi. 

Türk ordusunu destekleyen ASPİLSAN Enerji, yetin yatırım olan lityum iyon silindirik pil üretim tesisi ile günde 24 bin adetlik üretim kapasitesine ulaştı. 

'PİL ENDÜSTRİSİNDE TÜRKİYE'Yİ ÖNEMLİ BİR OYUNCU HALİNE GETİRECEĞİZ'

İncelemeler sonrası değerlendirmede bulunan Bakan Varank, özellikle otomobillerin elektrifikasyonuyla enerji sektöründe çok ciddi dönüşüm yaşandığını belirterek şu sözlere yer verdi: 

Lityum iyon piller de bu dönüşümde çok önemli oyuncular. Türkiye'de lityum iyon piller açısından yatırımları destekliyoruz. ASPİLSAN'ın bu yatırımını da teşviklerimiz ile desteklemiştik. Türkiye'nin otomobili Togg, Farasis ile beraber Türkiye'de otomobile dönük bir pil yatırımı için kolları sıvadı. Yine global Ford firması, Türkiye'de bir pil yatırımı yapacağını açıkladı. Bunun yanında farklı firmalarımız depolama teknolojilerine dönük şu anda Türkiye'de yatırımlar yapıyorlar. Pil endüstrisinde de depolama teknolojilerinde de Türkiye'yi biz önemli bir oyuncu haline getirmek istiyoruz.

GÜNDE 24 BİN BATARYA ÜRETİLİYOR 

Varank bu yatırımların en önemli olanlarından birinin ASPİLSAN tarafından hayata geçirildiğini belirterek teknolojinin Güney Koreli ortaklara geliştirildiğini belirtip şu sözleri kaydetti: 

18650 modeli bu pillerden günde 24 bin tane bu tesiste üretilebiliyor ve şu anda üretimi gittikçe artırıyorlar. Tek vardiyadan 2 vardiyaya geçtiği üretimler var. Bu alanda Türkiye'yi önemli bir oyuncu yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bunun içinde kullanılan ham maddelerin birçoğu maden olarak şu anda ülkemizde de bulunuyor. Bu madenlerin çıkarılması ve burada saflaştırma teknolojilerinin kullanılmasıyla beraber de aslında bu pilleri teknolojisini de kendimizin geliştirdiği, ham maddesini de kendimizin geliştirip ürettiği bir hale önümüzdeki dönemde getirebileceğiz. Bakanlık olarak bu sektörü, bu endüstriyi destekleyeceğiz. Çünkü şu anda başta elektrikli otomobiller olmak üzere elektrifikasyon çok önemli, vazgeçilmez bir unsur. Önümüzdeki dönemde hem daha fazla oyuncu göreceğiz hem de ASPİLSAN'ın farklı kabiliyetlerde farklı modellerde piller ürettiğini de göreceğiz.

EN BÜYÜK BATARYA ÜRETİM TESİSİ 

1981 yılında kurulan ASPİLSAN Enerji, enerji, savunma sanayisi ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirket. Avrupa'da lityum iyon şarj edilebilir 18650 silindirik pillerin seri üretimini yapan ilk firma olan şirket, Türkiye'nin ilk ve tek Ni-Cd kimyasında uçak/helikopter batarya sistemlerini de üretiyor. Şirket, Türkiye'nin en büyük batarya üreticisi konumunda bulunuyor.

ASPİLSAN çalışmalarına 273 personelle devam ediyor. 2023'de 44,8 milyon dolar ciro ve 13,2 milyon dolar ihracat hedefleyen şirketin, 2002 yılında AR-GE'ye, cirosunun yüzde 19'unu ayırdı. Proje bazlı teşviklerden bugüne kadar 163 milyon lira faydalanan ASPİLSAN, ilerleyen süreçte prizmatik tipte, Lityum Demir Fosfat (LFP) kimyasında, 3.2 V geriliminde ve 100 Ah kapasitede hücre üretimini hedefliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!