banner2

Bakan Akar'dan 'Sığınmacı akını' iddialarına yanıt: 20 bin Suriyeli evine döndü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye Suriye’den sığınmacı akınının olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bakan Akar, ''Tek yönlü olarak Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakamın 20 bini geçti” dedi.

Gündem 21.02.2023, 13:09 21.02.2023, 13:51
Abone ol
Bakan Akar'dan 'Sığınmacı akını' iddialarına yanıt: 20 bin Suriyeli evine döndü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile dün Hatay'ın Defne ilçesinde gerçekleşen 6,4 büyüklüğünde ardından kent merkezinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak AFAD Koordinasyon Merkezi’ne geçen daha sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri İrtibat Bürosu’na giderek bilgi alan Bakan Akar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

20 BİN SURİYELİ EVİNE DÖNDÜ

Bakan Akar, “Depremin ardından Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye akın halinde giriş yaptığı” iddialarına şu yanıtı verdi;

“Bu kesinlikle doğru değil. Hudutta yaptığımız incelemelerde, askeri ve sivil erkanla yaptığımız görüşmelerde, sınır hattımızdaki askeri birliklerimizde yaptığımız denetlemelerde ve hudut kapılarında yaptığımız görüşmelerde yoğun bir şekilde konuyu görüştük. Kesinlikle bu iddialar gerçek dışı. Türkiye’de yaşayan Suriyeli vatandaşlar evlerini ve yakınlarını kaybetmeleri nedeniyle kendi topraklarına dönüyor. Tek yönlü olarak Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakamın 20 bini geçtiğini takip ediyoruz.” 

 TSK İLK ANDAN İTİBAREN VATANDAŞIMIZIN YANINA KOŞTU

Hatay merkezli dünkü deprem ve sonrasındaki artçıların ardından bölgede özellikle Mehmetçik olarak yeni bir kuvvete ihtiyaç olup olmadığı sorusuna Akar, "Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından hemen gerekli koordinasyon yapıldı, AFAD koordinatörlüğünde valililerimizin ihtiyaç ve isteklerini bildirmesine bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ilk andan itibaren vatandaşımızın yanına koştu.

Şu anda da bütün durumu yakından takip etmekteyiz. Anlık olarak bilgi alışverişi ve gerekli koordinasyon yapılıyor. İş makinaları, arama kurma timleri, güvenlik, lojistik imkanları seferber edilmiş durumda. Bunların tamamına yakını bölgeye konuşlandı. Çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlarımızla beraber, onlarla omuz omuza devlet ve millet birlikteliğinin çok güzel örneklerini görüyoruz" yanıtını verdi.

İDDİALAR KESİNLİKLE GERÇEK DIŞI

"TSK'nın kışladan geç çıkarıldığı" iddialarına ilişkin ise Akar, "Böyle bir şey söz konusu değil. Gerekli açıklamaları yaptık. Bazıları görmemekte, anlamamakta ısrar ediyor. İlk andan itibaren Mehmetçik milleti ve vatandaşı ile beraber oldu, olmaya devam ediyor. Yapılanlar da vatandaşlarımız tarafından görülüyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!