banner2

Bahreyn Başbakan Yardımcısı: Türkiye'yi rol model olarak görüyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Göreve Başlama Töreni'ne katılan Bahreyn Başbakan Yardımcısı Şeyh Halid bin Abdullah el-Halife, Türkiye ile yapılan 883 milyon dolarlık anlaşmaya dikkat çekti. Şeyh Halid bin Abdullah el-Halife, Bahreyn'in Türkiye ile ilişkilere çok değer verdiğini belirterek, "Türkiye'nin bölgedeki ve uluslararası düzeydeki rolünü, olumlu katılımını ve kalkınmada bir rol model olmasını memnuniyetle karşılamaya devam edeceğiz" dedi.

Gündem 07.06.2023, 13:25 07.06.2023, 14:21
Abone ol
Bahreyn Başbakan Yardımcısı: Türkiye'yi rol model olarak görüyoruz!

Bahreyn Başbakan Yardımcısı Şeyh Halid bin Abdullah el-Halife, "Türkiye'nin bölgedeki ve uluslararası düzeydeki rolünü, olumlu katılımını ve kalkınmada bir rol model olmasını memnuniyetle karşılamaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu. 

"SAĞLAM VE GÜÇLÜ BİR İLİŞKİMİZ VAR"

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Başbakan Yardımcısı Halid bin Abdullah, Bahreyn ile Türkiye arasındaki ilişkilere dair değerlendirmede bulundu.Halid bin Abdullah, Bahreyn ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50 yıl önce başladığını anımsatarak, sağlam ve güçlü bu ilişkinin karşılıklı saygı ve anlayışa dayandığını ifade etti. 

17'DEN FAZLA RESMİ ZİYARET YAPILDI 

İki ülke arasında 17'den fazla resmi ziyaret gerçekleştiğini kaydeden Halid bin Abdullah, şimdiye kadar gençlik, eğitim, savunma ve sanayi gibi pek çok farklı alanda 38 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandığını söyledi.Halid bin Abdullah, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife'nin sonuncusu 2016'da olmak üzere Türkiye'ye 2 resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, bu ziyaretlerde Kral Hamad bin İsa'nın, iki ülkenin ve halklarının faydası için Bahreyn ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin öneminin altını çizdi. 

"BAYREYN KRALLIĞI TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERE ÇOK ÖNEM VERİYOR"

Halid bin Abdullah, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022'de önceki yıla göre yüzde 66 artarak 883 milyon dolara yükseldiğini aktararak, "Bahreyn Krallığı, Türkiye ile ilişkilere çok değer veriyor. Türkiye'nin bölgedeki ve uluslararası düzeydeki rolünü, olumlu katılımını ve kalkınmada bir rol model olmasını memnuniyetle karşılamaya devam edeceğiz." dedi. Halid bin Abdullah, Kral Hamad bin İsa tarafından görevlendirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılmaktan onur duyduğunu vurguladı.

"TÜRKİYE İLE AYRICALIKLI İLİŞKİLERİ SÜRDÜRMEYE İSTEKLİYİZ"

Halid bin Abdullah, "Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye'nin yeni bir tarihi döneme girmesi ve Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeni bir cumhurbaşkanlığı dönemi için güvenmesiyle, Bahreyn, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak üzerinde çalışmak dahil olmak üzere Türkiye ile işbirliği çerçevesinde ayrıcalıklı ilişkileri sürdürmeye istekli." ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKENİN İŞ İNSANLARI TEŞVİK EDİLEBİLİR 

Yeni yatırım fırsatlarını keşfetmek için iki ülkenin de iş insanlarının teşvik edilebileceğine işaret eden Halid bin Abdullah, Türkiye-Bahreyn İş Konseyi'nin konu üzerinde çalışabileceğini söyledi.Halid bin Abdullah, iş fırsatlarının başında turizm sektörünün de geldiğine dikkati çekerek, Bahreyn'in bu sektörü petrol gelirleri haricindeki gayri safi yurtiçi hasılanın büyümesine katkı sağlayan önemli alanlardan biri olarak gördüğünü dile getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!