Yandex Metrica

Son dakika: MSB'den Irak ile 'Güvenlik Ortak Koordinasyon Merkezi' açıklaması

Son dakika: MSB'den Irak ile 'Güvenlik Ortak Koordinasyon Merkezi' açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 yıl aranın ardından gerçekleştirdiği Irak ziyaretine ilişkin yeni bilgiler aktarıldı. Yapılan açıklamada ''Ortak sınır güvenliği ve terörle mücadele alanlarındaki iş birliğinin kurumsallaştırılmasını sağlamak için Güvenlik Ortak Koordinasyon Merkezi’nin esaslarını Irak tarafı ile görüşüyoruz. Biz sınır güvenlik sistemi için Irak’a desteğe hazırız.'' denildi.

Gündem

26.04.2024, 01:55

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda önemli mesajlar paylaşıldı.

Bakan Tekin tarih verdi: Öğretmenlik meslek kanunu TBMM gündemine gelecek Bakan Tekin tarih verdi: Öğretmenlik meslek kanunu TBMM gündemine gelecek Haberi Görüntüle

TÜRKİYE 'HAZIRIZ' DEDİ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında terörle mücadeleye ilişkin sorular üzerine şunları söyledi:

“Sayın Bakanımızın da refakat ettiği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretinde Türkiye-Irak ilişkileri geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Görüşmelerde başta PKK olmak üzere FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ile uzantılarına karşı atabileceğimiz müşterek adımlar istişare edilmiştir. Bu adımlara yönelik diğer anlaşmalarla birlikte terörle ortak mücadele ve güvenlik alanında işbirliği kapsamındaki anlaşma ve mutabakatlar aktedilmiştir. Bu kapsamda güvenlik, ortak sınır güvenliği ve terörle mücadele alanlarındaki işbirliğinin kurumsallaştırılmasını ve sürdürülmesini sağlamak üzere teşkil edilecek “Güvenlik Ortak Koordinasyon Merkezi’nin” esaslarını belirlemeye yönelik müzakereler Irak tarafı ile sürdürülmektedir. Irak’a sınır güvenlik sistemlerine ilişkin olarak da destek vermeye hazır olduğumuzu kendilerine ilettik. Bu kapsamda onlar da gelip bizim sınır güvenlik sistemlerimizi incelediler."

57 kişinin can verdiği kazanın firari hükümlüsü 17 yıl sonra İstanbul Havalimanı'nda yakalandı 57 kişinin can verdiği kazanın firari hükümlüsü 17 yıl sonra... Haberi Görüntüle

“PKK’NIN TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLMESİ BEKLENTİMİZ VAR”

Irak ile imzalanan anlaşmalara ilişkin yapılan açıklamanın devamında “Anlaşmaların imzalanmasıyla askeri eğitim işbirliği faaliyet alanlarının genişleyeceğini ve askeri ilişkilerimizin daha ileri seviyeye taşınacağını değerlendiriyoruz. PKK terör örgütünün Irak tarafından yasaklı örgüt ilan edilmesi yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılıyor, bu yöndeki tasavvurun terör örgütü ilanına doğru evrilmesini bekliyoruz.” denildi.

 

Türkiye onu çöp evde tanımıştı! Minik Cem Muhammet'in davasında yeni gelişme! Türkiye onu çöp evde tanımıştı! Minik Cem Muhammet'in davasında yeni... Haberi Görüntüle

ALMAN LİDERİN ZİYARETİ

Bakanlık kaynakları, Almanya Cumhurbaşkanı’nın Ankara’yı ziyaretinde Türkiye’ye yönelik savunma sanayii ürünlerindeki kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağına dair sorulara “Biz müttefiklerin birbirlerine kısıtlama veya yaptırım uygulamasının doğru olmadığını, müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Beklentimiz müttefiklerimizin ittifakın ruhuna ve ortak güvenlik perspektifine uygun karar alarak örtülü-örtüsüz tüm kısıtlamaların kaldırılmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dikkat çektikleri gibi; önümüzdeki dönemin Almanya ile kısıtlamaların değil, ortak çalışmaların konuşulduğu bir dönem olmasını temenni ediyoruz. Bunun için de Eurofighter konusunun iyi bir başlangıç olacağını düşünüyoruz ve Almanya tarafından olumlu bir yaklaşım bekliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Van'dan acı haber: 1 güvenlik korucusu şehit oldu Van'dan acı haber: 1 güvenlik korucusu şehit oldu Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN İLE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI 

Bakanlık kaynakları, Yunanistan'ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın ayrıntılarına ilişkin bir soru üzerine şunları kaydetti:

“Toplantı 22 Nisan 2024 tarihinde Atina’da samimi bir ortamda icra edilmiştir. Toplantıda; daha önce mutabık kalınan ve 2024 yılı boyunca icra edilecek karşılıklı faaliyetler gözden geçirilmiş, 2025 Yılı Uygulama Planı ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda, 2025 yılında 9’u Yunanistan’da ve 9’u Türkiye’de olmak üzere icra edilecek taslak faaliyetler görüşülmüştür. Bir sonraki toplantının Türkiye’de icra edilmesi konusunda karara varılmıştır. Diğer taraftan, daha önce mutabık kalınan 2024 yılı Uygulama Planı kapsamında; Milli Savunma Üniversitesi’nden bir heyetimiz, Haziran ayında Yunan Milli Savunma Koleji’ni ziyaret edecektir.”

17 il teyakkuzda! Meteoroloji'den son dakika uyarısı: Kuvvetli geliyor 17 il teyakkuzda! Meteoroloji'den son dakika uyarısı: Kuvvetli geliyor Haberi Görüntüle

SON BİR HAFTADA 54 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı basın bilgilendirme toplantısında, terörle mücadele operasyonlarına yönelik son veriler paylaşıldı. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, son bir haftada 54 teröristi etkisiz hale getirdi.

1 Ocak 2024'ten bugüne kadar ise 360'ı Irak'ın, 442'si de Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere 802 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Kararlı opersyonlar sonucu Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha 21 Nisan’da Habur’daki hudut karakoluna teslim oldu.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading