Asgari ücrete zam mı geliyor? Ünlü isim canlı yayında duyurdu

TÜİK, enflasyon rakamlarını ilan etti. Son verilere göre yıllık enflasyon oranı yüzde 70'e yaklaştı. Peki, bu artıştan emekliler, asgari ücretliler ve memurlar için bir anlam ifade edecek mi? Asgari ücrete ikinci zam gelecek mi? Ünlü isim canlı yayında açıkladı.

Gündem 05.05.2022, 12:48
Asgari ücrete zam mı geliyor? Ünlü isim canlı yayında duyurdu

Habertürk canlı yayınında asgari ücrete zam iddialarına dair birtakım açıklamalarda bulunan Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik, 'Asgari ücret zammı Ankara'daki ekonomi yönetiminin masasından kalkmış değil.' ifadesini kullanarak milyonlarca asgari ücretli çalışanı umutlandırdı.

Çelik, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

'Seçimin son bir yılına girildi, kamuoyundan çok ciddi bir asgari ücret zam beklentisi var. Ekonomi yönetiminde zam seçeneği masadan kalkmış değil. Emekliye bu kadar memura bu kadar zam diye somut bir çalışma yok. Zam yapılsın diye siyasi iradeden bir hamle gelirse yapılır. Bütçe dengeleri içinde bir hareket alanı bulmak için uğraşılıyor.

"GELİRDEKİ ARTIŞ HARCAMALARA YETİŞMİYOR"

Hepimiz harcamaları bir şekilde kısmaya çalışıyoruz. Gelirdeki artış harcamalara mümkün değil yetişmiyor. Bir kaynak yaratılması gerekiyor. Bu da bugünden yarına olmuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin yaptığı açıklamaya baktığımız zaman tüm sorunlar çözülmüş sadece enflasyon sorunu var gibi gözüküyor ama FED kararı sonrası bir taraftan da işin uzmanları doların bu seviyelerde tutulabilmesi için ciddi önlem alındığını bunun da bir maliyet olduğunu ifade ediyor.

ENFLASYON YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Dolayısıyla kur sorunu çözüldü ifadesine piyasaların katılmadığı bir gerçek. Enflasyon böyle gitmeye devam edecek gibi gözüküyor. Mayıs ayından sonra düşüş olur mu? Yaz dönemi bir düşüş olabilir ama Eylül gibi yine bir hareketlilik yaşanacak gibi gözüküyor. Pansuman tedavilerle bir süre nefes alınabilir ama yüksek enflasyonla devam edilecek gibi gözüküyor.'

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!