Yandex Metrica

Sitede Ara

Altılı masada '13 Şubat' çatlağı: Biz onay makamı değiliz

Altılı masada '13 Şubat' çatlağı: Biz onay makamı değiliz

Altılı masada adaylık tartışması devam ederken İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale'den dikkat çeken bir çıkış geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, ittifakın adayının 13 Şubat'ta yapılacak 6'lı Masa toplantısında belirleneceğine yönelik sözlerini değerlendiren Ümit Özlale, ''CHP masayı Kemal Bey'in Cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz onay makamı değiliz. 13 Şubat'ı TV'den öğrendik.'' dedi.

Gündem

23.01.2024, 20:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etmesine rağmen şimdiye kadar 11 kez bir araya gelen ancak henüz adayını belirleyemeyen altılı masada yeni bir kriz patlak verdi. Ekonomi Gazetesi'ne konuşan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, adayın 13 Şubat'ta yapılacak toplantıda belirleneceğine yönelik açıklamasını değerlendirdi.

Nişanlısının kollarında can vermişti! Dövülerek öldürülen Umut için istenen ceza belli oldu! Nişanlısının kollarında can vermişti! Dövülerek öldürülen Umut için istenen ceza... Haberi Görüntüle

''BİZ ONAY MAKAMI DEĞİLİZ''

Bu konuda İyi Parti'nin bilgisinin olmadığını ve kendilerinin bunu TV'den öğrendiklerini belirten Ümit Özlale, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun, "Kemal Bey aday gösterilmezse 6'lı Masa dağılır" sözleri için "Gerçekten CHP masayı Sayın Kuşoğlu'nun dediği gibi, Kemal Bey'in Cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz." diyerek eleştirdi.

Haliç Köprüsü açıldı mı? Metrobüs yolu yapıldı mı? Haliç Köprüsü açıldı mı? Metrobüs yolu yapıldı mı? Haberi Görüntüle

''KEMAL BEY'İN TV AÇIKLAMASINDAN ÖĞRENDİK''

İyi Partili Özlale, Kılıçdaroğlu'nun 13 Şubat açıklaması için, "Bizim Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi meselesinde, bunun 13 Şubat'ta belirleneceğine dair bilgimiz yok. Bunu Kemal Bey'in TV açıklamasından öğrendik. Bu konuda resmi olarak gelmiş bilgi yok. 12 gün içinde adayın nasıl belirleneceği, halkın iradesi dikkate alınarak, uzlaşı içinde nasıl belirleneceğine dair, nasıl yol izlenecek, o konuda şu anda çok somut bir şey yok" ifadelerini kullandı.

2024 İBB kreş ücretine zam mı geldi? Yuvamız İstanbul aylık 2500 TL mi oldu? 2024 İBB kreş ücretine zam mı geldi? Yuvamız İstanbul aylık... Haberi Görüntüle

"İKİ İSME DE AYNI MESAFEDEYİZ"

"Aday konusunda en rahat parti İyi Parti'dir. Çünkü biz 1.5 yıldan beri aslında kendi önerimizi her tarafta söylüyoruz" diyen Özlale, "Yani Kemal Kılıçdaroğlu'nu istemiyorsunuz?" sorusuna "Hayır kesinlikle onu söylemiyoruz. İki tane belediye başkanının önerilmesi halinde biz buna hayır demeyeceğimizi söylüyoruz. Biz kazanacak kişinin aday gösterilmesini istiyoruz. Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu'na aynı mesafedeyiz. Biz 6'lı Masa'yı terk etmeyeceğiz, Genel Başkanımız hem partinin iradesini hem de geniş halk iradesini yansıtacak bir tutumu nasıl sergilediyse, bundan sonra da sergileyecektir. 11-12 gün içinde bu işin oldu, bittiye getirilmesi, 'artık biz aday belirleme sürecine başladık, 11 gün sonra adayımızı belirliyoruz' ifadeleri bana çok iyi niyetli gelmiyor. CHP Genel Başkanı'nın adaylığı ile ilgili hiçbir soru işaretim yok. Fakat adaylığın 12 gün sıkıştırılması ve Bülent Kuşoğlu'nun açıklamasını birleştirdiğinizde daha baştan böyle bir niyetin olduğunu sorgulatıyor. Bizim itirazımız bu yaklaşıma." açıklamasında bulundu.

Macaristan Başbakanı Orban'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü: Tek başarılı devlet adamı Macaristan Başbakanı Orban'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü: Tek başarılı devlet adamı Haberi Görüntüle

"KUŞOĞLU GEREĞİNİ YAPMADI"

CHP'li Bülent Kuşoğlu'nun sözlerini eleştiren Ümit Özlale, ''Bence 13 Şubat'ta açıklanmayabilir. Bir rahatsızlığımız daha var. Biz 6'lı Masa'nın ruhuna zarar verdiğini düşündüğü için, çok sevdiğimiz Genel Başkan Yardımcımız Cihan Paçacı'yı kaybettik. Cihan Bey, 6'lı Masa toplantısı yapılacağı günkü açıklamaların, partimize ve Genel Başkanımıza zarar verdiğini düşünerek kendi iradesiyle görevinden istifa etti. Bu bizi çok üzdü. Fakat biraz geriye gidelim, 'Altılı masa Kemal Bey'i aday göstermezse o masa dağılır' diyen Sayın Bülent Kuşoğlu aynı mekanizmayı çalıştırmadı. Belki esas kriz oradaydı. Düşünün burada biz geniş bir platformda herkesin benimseyebileceği Cumhurbaşkanı adayını belirleme çalışmalarına başladık. Orada Kemal Bey'in çok yakını, benim de saygı duyduğum Genel Başkan Yardıcısı Kuşoğlu, 'Masa dağılır' diye açıklama yapıyor. Bunun üzerine herhangi bir mekanizma çalıştırılmadı. Bülent Bey'in, o açıklaması bizi çok üzen kızdıran bir açıklamaydı. Ne demek yani tam sürecin ortasında böyle bir açıklama yapmak. Biz de ondan sonra buranın bir noter makamı olmadığını söyledik. Masaya geldiğimiz zaman herkes tercihlerini ortaya koymak zorunda. Gerçekten CHP o masayı Sayın Kuşoğlu'nun dediği gibi, Kemal Bey'in Cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading