banner2

20 yıldır terörden dağa çıkamıyorlardı! Batmanlılar yaylalarına kavuştu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütelen başarılı terör operasyonlarının ardından teröristler dağları bir bir terk etmeye devam ediyor. Batman'ın Sason ilçesinde 20 yılın ardından yaylalarına kavuşan vatandaşlar sevinçlerini halay çekerek kutladı.

Gündem 13.06.2022, 12:09 13.06.2022, 12:09
Abone ol
20 yıldır terörden dağa çıkamıyorlardı! Batmanlılar yaylalarına kavuştu

Türkiye'nin terörle mücadelesi kararlılıkla devam ederken İçişleri Bakanlığınca yürütülen operasyonlar sonucu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör tehdidi ortadan kalktı.

20 YILDIR ÇIKAMADIKLARI YAYALALARA ÇIKMANIN SEVİNCİNİ YAŞIYORLAR 

Batman'ın Sason ilçesine bağlı Kayadüzü köyünde yaşayan vatandaşlar 20 yıldır çıkamadıkları yaylalara çıkmanın sevincini yaşıyor.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A BORÇLUYUZ' 

Vatandaşlar bölgenin huzura kavuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya borçlu olduklarını belirtti.

TERÖR NEDENİYLE 50 AİLE BU YAYLALARI TERK ETTİ

Bölge sakinlerinden İsmet Çelik, “Biz Kayadüzü köyü olarak 20 yıldır gelemediğimiz 2 bin rakım yükseklikteki bölgesindeyiz. Daha önce burası yerleşim yeri olduğu için 50 aile burada yaşıyordu. Şu anda bu ailelerimizden hiç biri burada değildir. Son zamanlarda Cumhurbaskanimizin öncülügünde İçisleri Bakanımızın kararlılığı ve güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları neticesinde çok sükür dağlarımız güvenli hale gelerek huzura kavuştu. 

'HAYVANCILIĞI YENİDEN CANLANDIRMAK İSTİYORUZ'

Bu zirvenin önemi bizler için çoktur. Bizler bu yaylalarda 10 bin hayvan besliyorduk. Maalesef terör olayları nedeniyle 20 yıldır buralara gelemedik. Şimdi eski günlerimize dönüp buralarda hayvancılığı yeniden canlandırmak istiyoruz. İlk defa gelen gençlerimiz burayı çok beğendi. Yaklaşık 3 saatlik bir yaya yürüyüşünün ardından zirveye ulasabildik. Karıyla, yesilliğiyle, endemik bitki türleriyle burası gerçekten bir doğa harikasıdır. İstiyoruz ki herkes gelip bu yaylanın kokusunu ve temiz havasını alsın. Burada bulunan gençlerin mutluluğunu görmek bizleri de çok mutlu etti” dedi.

'BU HUZURU GÜVEN UZ'

Yaylalara düzenlenen doğa yürüyüşüne arkadaşlarıyla birlikte katildiğını belirten İl Özel İdaresi şantiye şefi Mehmet Salih Yıldız, ”Gerçekten burada çok güzel doğayı gördük bin bir türlü çiçek çeşidi var. Burada çokça endemik bitki türleri de var. Gelip buraları görmek gereklidir. Aslında biz bu huzuru güvenlik güçlerimize borçluyuz. Bu dağlarda terörün bitmesiyle buradaki köylüler yaylalara daglara gelebiliyor. Buralarda hayvanlarını besliyor. Bizler de geldik bu sevinçlerine tanıklık etmek istedik” diye konustu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!