Hastanede skandal olay! Hemşireyle inatlaştı hastayı canından etti

İstanbul'da 2 yıl önce meydana gelen olayda bir hastanede hemşireyle inatlaşan biyomedikal teknikeri Fatih K. yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını kesti. Nefessiz kalan hasta öldü.

Genel 15.01.2022, 09:08 15.01.2022, 09:24
Abone ol
Hastanede skandal olay! Hemşireyle inatlaştı hastayı canından etti

İstanbul'daki bir hastanede korkunç bir olay yaşandı. İddiaya göre tekniker ile hemşire arasındaki inatlaşma, hastanın ölümüne yol açtı.

Sabah'ın haberine göre; kan donduran olay, 20 Şubat 2020 yılında İstanbul'da meydana geldi. Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde görevli biyomedikal teknikeri 35 yaşındaki Fatih K., hemşire Ekrem K. ile birlikte nöbetteydi. Ekrem K., elindeki belgeleri imzalamak için Fatih K.'nin önlüğünün cebindeki kalemi alıp geri vermedi. İkili arasındaki kalem inatlaşması sürerken, Fatih K., "Kalemi getir, yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim" şeklinde konuştu. İnada binen polemik sırasında Fatih K. dediğini yaptı ve 5 hastanın bulunduğu Yoğun Bakım'daki oksijen panosunun kapağını açarak üniteye oksijen gönderen vanayı aniden kapattı.

56 YAŞINDAKİ HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Hastanede alarm çalmaya başladı. Bu sırada hastalardan 56 yaşındaki Yusuf S.'de sıkıntı yaşandı. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de Yoğun Bakım'daki Yusuf S. hayatını kaybetti. Hastanın vananın kapatılmasıyla nefessizlikten öldüğü belirlendi. Hastanedeki üst denetçi hemşire, alarmla ilgili idari soruşturma başlattı. Hemşire Ekrem K. ve diğer çalışanların ifadelerine başvuruldu. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı nedeniyle teknikerin oksijen paneline gittiğini, ardından panelin kapağını açarak üniteye bağlantı sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma nedeniyle hastanede alarm çaldığını söyledi.

'YAPTIĞIM ŞEYİN HİÇBİR AÇIKLAMASI YOK'

Fatih K. ise idari soruşturma kapsamında alınan ifadesinde şunları kaydetti; "Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağrıldım. Saat 16.00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi alıp gitti. 'Gel' dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için 'Oksijen vanasını kapatıyorum, gel' dedim. O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra 'Gel kendin aç' dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hemşire ve tekniker arasında yaşanan olaya hastanedeki görevli herkesin şahit olduğu belirlendi. Olaya tanıklık eden tüm personelin ifadesi alındı. Hastane ile ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için önce Sağlık Bakanlığı'na ardından Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Savcılık, şüpheli hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan soruşturma başlattı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!