banner2

Bakan Soylu acil çağrı merkezini gereksiz yere meşgul edenlere sert çıktı: İnsan hakkına ve kişilik hakkına giriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’da gerçekleştirilen 112 Acil Çağrı İl Müdürleri Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu acil çağrı merkezi aramaları ile ilgili olarak, '104 milyon 600 bin çağrının 76 milyonu gereksiz çağrı, bu insan hakkına ve kişilik hakkına giriyor. Hayat memat meselesi olmayan işler için Allah’ını seven 112'yi meşgul etmesin. Ne demek ya cep telefonunu denemek için 122’yi aramak. Biz senin deneme tahtan mıyız? Fuzuli 112’yi aramayın, buranın adı acil çağrı merkezidir.' ifadelerini kullandı.

Genel 11.02.2022, 11:46
Abone ol
Bakan Soylu acil çağrı merkezini gereksiz yere meşgul edenlere sert çıktı: İnsan hakkına ve kişilik hakkına giriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’nın Belek Turizm merkezindeki bir otelde düzenlenen 112 Acil Çağrı Merkezleri Eğitim Programı’na katıldı. 

'112 YAZILIMI GÜÇLENDİ'

Yeni Şafak'ın aktardığı habere göre, Bakan Soylu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle: "665 hizmetimiz var bunun 600’ü e-Devlet’te. Vatandaştan istediğimiz belgeleri yalınlaştırdık. Çalışanımızı da verimli hedefe daha iyi odaklanan, kendisini labirentte yormayacak anlayışa doğru gidiyoruz. Yerli ve milli imkanlarla 112 yazılımı güçlendi. Sadece iş yapmak önemli değil, analizini de ortaya çıkarmalıyız.

'GOOGLE İLE ENTEGRASYON ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK'

Güven iklimini oluşturduğumuzda sonuca odaklanabiliriz. Biz hem kamu görevlisiyiz hem insanız. Cansiperane yardım karşı tarafta empati oluşturuyor.
Artık modern dünyada olduğu gibi acil çağrılarda tek numara kullanıyoruz. Artık tüm çağrıları kayıt altına alabiliyoruz, detaylı istatistik tutabiliyoruz. Kullandığımız coğrafi bilgi sistemleri sayesinde olay yerini kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Google ile entegrasyon çalışmalarımızı tamamladık.

'İNSAN HAKKINA GİRER'

112 Acil Çağrı Merkezimizde 2021 yılında alınan toplam 104.6 milyon çağrının 71 milyonu, yani yüzde 68’i asılsızdır ve gereksizdir. Bu hakikaten az bir rakam değil. Bu şu demektir, birisi es kaza için beklerken, diğeri asılsız meşgul etmesi demektir. Bu insan hakkına, kişilik hakkına girer. Devletin gereksiz yere meşgul edilmesidir.

'BİR BAŞKASININ HAYATI İÇİN KAYGISI OLAN 112'Yİ MEŞGUL ETMESİN'

Hayat memat meselesi olmayan işler için Allah’ını seven 112’yi meşgul etmesin. İnsana saygı duyan 112’yi meşgul etmesin. Bir başkasının hayatı için kaygısı olan 112’yi meşgul etmesin. Yeni cep telefonunu denemek için 112’yi arıyor. Biz senin deneme tahtan mıyız. Fuzuli 112’yi aramayın. 112 insanların acil çağrı duyduğu için aranacak yerdir. İdari para cezalarını arttırdık. Sonuç almak için zorlandığımız bir nokta. Bu bir dert. Yüzde 10-15’lik bir oran belki makul görülebilirdi ama 100 aramanın 68’inin asılsız ve gereksiz ihbar olması kabul edilebilir değildir.

Bir vatandaşımız ambulans çağırmak için uğraşırken, hayatı tehlikedeyken veya bir yangın ihbarı yapacakken, bir diğerinin telefonun pin kodunu çözmek veya kendince telefon şakası yapmak için 112’yi araması gerçekten kabul edilebilir değil, bize yakışan bir netice değil. Bunu vatandaşımızın takdirlerine bırakıyorum ve aziz milletimizden bu konuda hassasiyet ve yardım rica ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!