Yandex Metrica

Türkiye'nin yeni milyar dolarlık şirketi

Türkiye'nin yeni milyar dolarlık şirketi

Yerli Dream Games şirketi son aldığı uluslararası yatırımlarla 1 milyar doların üzerinde değere ulaşarak Türkiye'nin yeni 'unicorn'u oldu.

Ekonomi

23.01.2024, 17:36

Türkiye'nin yeni 'unicorn'u (1 milyar dolar değerlemeyi aşan ilk geliştirme şirketi -startup-) yine oyun sektöründen çıktı.

İstanbul merkezli oyun firması Dream Games, son yatırım turunda 155 milyon dolarlık yatırım alarak 1 milyar dolar değerleme ile Türkiye'nin yeni unicorn'u oldu. Böylece Dream Games'in bugüne kadar aldığı toplam yatırım 212 milyon dolara ulaştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada seri B yatırım turunda şirketten en büyük pay alan yatırımcılar Index Ventures ve Makers Fund olurken, Balderton Capital, IVP ve Kora da şirkete yatırım yaptı.

Dream Games, daha önce 2020 Kasım ayında Makers Fund liderliğinde 7,5 milyon dolar ve Şubat 2021'de Index Ventures liderliğinde 50 milyon dolar yatırım almıştı.

Değerlemesi 1 milyar dolar ya da üzeri olan girişimler 'Unicorn' olarak adlandırılıyor.

Türkiye'nin ilk unicorn şirketi 2020 yılında 1 milyar dolar değerlemeyi aşan Peak Games olmuştu. ABD’li oyun şirketi Zynga, Peak’i 1,8 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Diğer bir unicorn olan Getir ise, bu ayında başında aldığı 555 milyon dolarlık yatırımla 7 milyar 555 milyon dolar değerlemeye ulaştığını açıklamıştı. 


Dream Games'in bu başarısı kesinlikle tesadüf değil. Şirket, ilk oyunu Royal Match ile ABD, Birleşik Krallık ve Almanya'da sadece üç ayda en fazla hasılat yapan 20 oyundan biri olmayı başardı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading