banner2

Türkiye'nin en yüksek ayaklı viyadüğü açıldı! 20 dakika zaman tasarrufu sağlanacak

Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında yapılan ve bugün açılan Eğiste Hadimi Viyadüğü, Akdeniz ve İç Anadolu'yu birbirine bağlayacak. Böylece Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada ''Adeta Toroslara bir mühür vurmuş oluyoruz. Bu projeler yüzyıllar boyuncu ülkeye hizmet edecek ve buradaki ekonominin, sanayinin, turizmin, tarımın gelişmesine çok olağanüstü faydalar sağlayacak, kıymetli işlerimizden bir tanesi.'' dedi.

Ekonomi 26.11.2022, 16:50 26.11.2022, 17:03
Abone ol

Toroslar üzerinde "dengeli konsol" yapım metoduna göre yükseklikleri 42-166 metre olan, 8 orta ve 2 kenar ayak üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğünce projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü'nde çalışmalar tamamlandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce projelendirilen ve Türkiye'nin en yüksek ayaklı viyadüğü olma özelliği taşıyan Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün trafiğe açılıdı.

AKDENİZ VEİÇ ANADOLU'YU BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında yapılan ve 26 Kasım'da açılışı gerçekleştirilecek olan Eğiste Hadimi Viyadüğü, Akdeniz ve İç Anadolu'yu birbirine bağlayacak. Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek. Viyadük, 1400 metre uzunluğunda ve ayak yüksekliği 166 metre. Ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine sahip dengeli konsoludur ve en uzunudur. Eski güzergaha göre yolu 4,4 kilometre kısaltacak ve 20 dakika zaman tasarrufu sağlayacak.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: 20 DAKİKA ZAMAN TASARRUFU SAĞLANACAK

Konya'da yapımı tamamlanan ve Akdeniz ile İç Anadolu'yu kesintisiz birbirine bağlayacak dev projeyle ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı; ''Bunlar gurur duyulacak işler. Vatandaşımızın hayatını kolaylaştıran o çileli yollar artık keyife dönüşüyor. Burası İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan Konya-Alanya güzergahında önemli bir Eğiste Bölgesi'nde bulunmaktayız. Eğiste Hadimi Viyadüğü, Hadimi ilçemize de en yakın noktalardan bir tanesi. Burayı Eğiste Hadimi Viyadüğü ile birlikte konforlu, güvenli bir hale getirdik. Burada son derece zor coğrafi şartlarda çok meşakkatli yollar vardı. Bunların hepsi 20 dakikatan fazla seyahat süresini kısaltıyor. Zor süreçleri konfora, güvene dönüştürüyor. Burada teknolojik bir köprü yaptık. Türk mühendislik çözümlerinin de en önemlerinden bir tanesi. Burada yerli milli mühendislik çözümleri ile artık kendi kendimize yeter hale geldik. Bu mühendislik çözümlerimizi artık yurt dışına ihraç eder hale geldik.''

"TOROSLARA BİR MÜHÜR VURMUŞ OLUYORUZ"

''Toroslara bir mühür vurmuş oluyoruz.'' diyen Bakan Karaismailoğlu, ''Burası 1372 metre uzunluğunda, ayak yüksekliği bakımından da 166 metre ile Türkiye'nin en yükseği ve dünyanın sayılı yüksek köprülerinden viyadüklerinden bir tanesi. 2 gidiş, 2 geliş olarak projelendirdik. Ortada 8 tane ayak var. Her ayak arasında 170 metre geniş açıklıklar var. 8 ayağın dışında da 2 tane kenar ayaklar var. Bu kadar 170 metrelik bir açıklığı geçmek ciddi bir mühendislik çözümü gerektiriyor. O yüzden burada dengeli konsol tipinde ayakları yaparak birbirine birleştirdik. Böyle büyük bir çözümü burada bitirmiş olduk. Adeta Toroslara bir mühür vurmuş oluyoruz. Bu projeler yüzyıllar boyuncu ülkeye hizmet edecek ve buradaki ekonominin, sanayinin, turizmin, tarımın gelişmesine çok olağanüstü faydalar sağlayacak, kıymetli işlerimizden bir tanesi. Bu yol sayesinde bu köprü sayesinde yol tam 4,5 kilometre kısaldı. Bu 4,5 kilometre kısalmanın verdiği zaman kazancı, bunun akaryakıt kazancı burada egzoz emisyonun azalması hepsi üst üste koyulacak yüzyıllar boyu bu tasarrufları sağlayacağız. Güvenlik sayesinde de kazalarda ciddi derecede neredeyse sıfıra yakın azalmalar oldu.'' ifadelerini kullandı.

İKİ FARKLI KÖPRÜ ŞEKLİNDE PROJELENDİRİLDİ

Türkiye'nin en yüksek ve en uzun dengeli konsol köprüsü olacak viyadük, 12,5 metre platform genişliğe sahip 2 farklı köprü şeklinde projelendirildi. Eğiste Hadimi Viyadüğü, gidiş-geliş güzergahında 4 şeritte trafiğe hizmet verecek.

''TOROSLARDA YÜKSELEN GÖRMEKLİ BİR ESERİ HİZMETE ALDIK''

Öte yandan Bakan Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından dev projeyle ilgili paylaşımda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; ''Toroslarda yükselen görkemli bir eseri hizmete aldık! Akdeniz ile İç Anadolu'yu kesintisiz şekilde birbirine bağlayan Eğiste Hadimi Viyadüğü Türkiye'nin hizmetinde! Hayırlı olsun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!