banner2

Türkiye'den petrol ve doğal gaz mesajı: Her türlü iş birliğine açığız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye olarak Türk Devletleri Teşkilatına, üye ve gözlemci ülkeleriyle her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Ekonomi 31.03.2023, 09:12 31.03.2023, 09:34
Abone ol
Türkiye'den petrol ve doğal gaz mesajı: Her türlü iş birliğine açığız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Budapeşte'de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Enerji Bakanları Toplantısı'nda konuşurken üye ve gözlemci ülkelere iş birliği çağrısı yaptı.

Üç yılı aşkın bir süredir enerji piyasaları açısından son derece kritik zamanların yaşandığına değinen Bakan Dönmez, "Enerji arz güvenliğine ilişkin endişeler, öngörülemeyen piyasa koşulları ve meteorolojik koşullar nedeniyle de devam etmektedir. Jeopolitik gerilimler de bu kaygıları etkilemekte, piyasalarda istikrarsızlığa neden olmakta ve fiyat artışlarına yol açmaktadır. Bu nedenle dengeli, uzun vadeli ve akılcı bir planlama gerektiren enerji arz güvenliğimiz açısından kaynakların ve güzergahların çeşitlendirilmesi son derece büyük önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

"İŞ BİRLİĞİ ARTMALI''

Bakan Dönmez, böylesine bir dönemde Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri olarak iş birliğini artırması gerektiğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı;

"Ülkelerimiz birçok alanda birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip ve bu potansiyeli özellikle çok uluslu petrol ve doğal gaz ve elektrik projelerinin gerçekleştirilmesi için sinerji yaratacak şekilde kullanmak zorundayız. Geçtiğimiz yıl Kazakistan'daki toplantı da belirtiğimiz gibi Hazar'ın doğusunu ve batısını birleştirerek teşkilatımızın üye ve gözlemci ülkelerinin refahına olumlu katkılar yapmış olacağız" 

"HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ"

Toplantıların çok verimli geçtiğini belirten Bakan Dönmez, iş birliklerin ülkeler arasındaki ilişkileri geliştireceğini, enerji güvenliğini artıracağını ve teşkilatın güçlenmesine de büyük katkı sağlayacağını bildirdi.Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmayı çok önemsediğini belirten Bakan Dönmez, "Yerli petrol ve doğal gaz arama ve üretimini artırmak, petrol ve gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirerek ilgili altyapıyı güçlendirmek, bu çerçevede ülkemizde bir gaz ticaret merkezi kurmak, yenilenebilir enerji kullanımını artırmak, enerji çeşitliliğimizi nükleer santralleri de ilave ederek çeşitlendirmek ve enerji verimliliğini daha da geliştirmek amacıyla gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye olarak Türk Devletleri Teşkilatı üye ve gözlemci ülkeleri ile her türlü iş birliğine, bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız." dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez, Türkiye'nin hem kendi hem de Avrupa'nın arz güvenliğini güçlendirmek ve yardımcı olmak için sorumluluk üstlenen ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

''2 KATINA KADAR ARTIRACAĞIZ''

Türkiye'nin önemli uluslararası projelere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Dönmez, "TANAP bunlardan birisi. Azerbaycan gazının Türkiye'ye, Türkiye üzerinden Avrupa'ya İtalya'ya kadar gönderilmesiyle alakalı önemli bir proje. Şu andaki kapasitesi 16 milyar metreküp yıllık. Ama çok yakın bir gelecekte kapasiteyi 2 katına kadar artıracağız. Yine aynı şekilde bu artan kapasiteyle hem Türkiye hem de komşularımız faydalanmış olacak." diye konuştu.

"KRİZ KİMİN İŞİNE YARADI ONA BAKMAK LAZIM"

Avrupa'nın doğal gaz krizine hazırlıksız yakalandığını kaydeden Dönmez, "Avrupa sıvı doğal gaza yönelmek suretiyle alternatif aradı. Ama orada da yine terminallerin kapasitesinin ve sayılarının yetersizliği ve kaynak ülkelerin birdenbire bu kadar artan talebi karşılamaktan uzak olması gibi sorunlarla da fiyatlar anormal yükseldi. En çok istifade eden kim ona bakmak lazım. Dolayısıyla bu kriz kimin işine yarıyor kimin işine yaramıyor bunu da öyle değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu süreci sadece tasarrufla yönetmek de sürdürülebilir değil. Avrupa kendi içinde bunları değerlendirip kendi kararını verecektir. Biz Türkiye ve Türk devletleri olarak uzun ve orta dönemli projelerle yine Avrupa'nın, özellikle dost ülkelerin yanında olmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!