Son dakika: Merkez Bankası'ndan faiz artırımı! 'Enflasyon bir süre daha yüksek kalacak'

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, 'İlk faiz artışı AMB'nin sözlü yönlendirmesinde de belirttiği gibi varlık alım programının bitişinden 'bir süre sonra' gerçekleşecek' ifadelerine yer verdi.

Ekonomi 11.05.2022, 14:25
Son dakika: Merkez Bankası'ndan faiz artırımı! 'Enflasyon bir süre daha yüksek kalacak'

Son yıllarda pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmeler küresel ekonomiyi zora sokarken, enflasyonun artışı ile peş peşe faiz artışları yaşandı.

FED'TE FAİZ ARTIRMIŞTI

FED geçtiğimiz hafta 50 puanlık artış kararı alırken Avrupa Merkez Bankası'nın nasıl bir reaksiyon gönderileceği merak ediliyordu. 

KADEMELİ BİR BİÇİMDE OLACAK 

Bloomberg'in haberine göre, Slovenya Merkez Bankası'nın düzenlediği bir etkinlik kapsamında açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde faiz artışlarının kademeli bir biçimde gerçekleşeceğini belirtti. 

FAİZ ARTIŞI YAPILACAK 

Lagarde açıklamasında, "İlk faiz artışı AMB'nin sözlü yönlendirmesinde de belirttiği gibi varlık alım programının bitişinden 'bir süre sonra' gerçekleşecek. Her ne kadar bu 'süre' net olarak belirlenmese de bu birkaç hafta anlamına gelebilir" sözlerine yer verdi. 

ENFLASYON DÖNEMİ TEKRAR BAŞLADI 

Enflasyon için uyarıda bulunan Başkan Lagarde, "Hızlı ekonomik toparlanma sonrası yüksek enflasyon dönemi geri geldi. Enflasyon bir süre daha yüksek kalacak gibi görünüyor. Rusya-Ukrayna savaşı enfasyondaki riskleri artırdı ve büyüme görünümünü kötüleştirdi" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!