banner2

Son dakika: EYT'liler bu haberi bekliyordu! Bakan Bilgin resmen duyurdu

Son dakika haberleri... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ''Önümüzdeki Aralık ayında Asgari ücreti yeniden değerlendireceğiz. Geçici işçi sorununu çözeceğiz. EYT ile ilgili çalışmalarımızı tamamlayınca paylaşacağız. EYT konusunda çözüm aşamasına geldik.'' şeklinde açıklama yaptı. Bakan Bilgin, ayrıca 90 bin taşeron işçisine kadro müjdesi verdi.

Ekonomi 23.09.2022, 14:52 23.09.2022, 16:09
Abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücret ve EYT ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

"ARALIK AYINDA YENİDEN ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Asgari ücreti için aralık ayını işaret eden Bakan Bilgin, ''Tüm işverenleri zorunlu olarak protokole uymak zorunda olduklarının altını çizmek isterim. Biz kamu işveren sendikasına bağlı değil, o protokol bizi bağlamaz düşüncesi saçma sapan bir düşüncedir. Bizim paydaşlarımızın bir uzlaşmayla vardığı çerçeve anlaşmasıdır. Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık.'' dedi.

EYT KONUSU: ÇÖZÜM AŞAMASINA GELDİK

''EYT sorunu emeklilikle ilgili bir sorun, yaşla ilgili bir problemdi. Emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili problemdi, çözüm aşamasına geldik.'' diyen Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı; ''Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız.696 ile ilgili işçilerin problemleri var, onun çözülmesi daha kolay. Hazırlıkları tamamlandı, 90 bin civarında işçi kapsam dışında kaldı. Onların kamuya, kadrolu olarak geçmesi konusunda çalışmaları tamamladık. Onun da uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim. Türkiye dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında ama aynı zamanda Türkiye insanlık için çok önemli adımlar attı.''

90 BİN TEŞAERON İŞÇİYE KADRO MÜJDESİ

Kamudaki 90 bin taşeron işçinin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmanın tamamlandığını belirten Bakan Bilgin, ''Bizim toplu sözleşmelerle bütün sendikacıların bize söyledikleri bir şey var. Toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi Bakanı'yla görüşmelerimiz var. Vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir, bu konuyla ilgili Bakan Beyle görüştüm, olumlu olduğunu söyleyebilirim. 90 bin taşeron işçinin kadroya geçirilmesi çalışması tamamlandı.'' şeklinde konuştu.

''VERGİYLE İLGİLİ SORUNU DÜZELTMEK İSTİYORUZ''

Bakan Bilgin, vergi dilimlerindeki artışla ilgili, "Vergiyle ilgili bir sorun var. Maaşlarda vergi dilimi oynaklığının düzenlenmesi için Hazine Bakanlığı ile görüştük. Vergi dilimlerindeki artışın ücretlerin yukarıya çekilmesini anlamsız hale getiren şeklini düzeltmek istiyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!