banner2

Son dakika: En düşük rakam belli oldu! Asgari ücrete tarihin en büyük zammı geliyor

Son dakika haberleri...2023 asgari ücret zammını bekleyen binlerce vatandaşın gözü Asgari Ücret Komisyonu'nda. Komisyonun aralık ayında vereceği karar beklenirken uzmanlardan yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Son bilgilere göre asgari ücrete enflasyomun üzerinde bir artış yapılması bekleniyor. İşte 2023 asgari ücret zammına ilişkin detaylar...

Ekonomi 03.10.2022, 12:08
Abone ol
Son dakika: En düşük rakam belli oldu! Asgari ücrete tarihin en büyük zammı geliyor

Son dakika haberleri... Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek yeni ücreti Aralık ayında belirleyecek. Bu yılın başında verginin de artırılmasıyla yüzde 50,51 yükselen net asgari ücrete Temmuz'da da bir ara zam yapılmıştı. Yaklaşık yüzde 30'luk ara zam ile net asgari ücret 5 bin 500 liraya yükselmişti. Yeni asgari ücret için şimdiden formüller dile getirilmeye başlarken, enflasyonun üzerinde bir artış yapılması kuvvetli bir ihtimal olarak duruyor.

YILLIK ENLASYONA TAMAMLANACAK

Bu hesaba göre net 5 bin 500 lira 35 kuruş olan asgari ücret 7 bin 575 lira 63 kuruşu bulacak. Artışta bir diğer formül ise yıllık enflasyona tamamlama şeklinde olabilecek. Enflasyonun üzerinde artışlar yapılırsa bu rakamlar da aşılacak.

'9900 TL OLACAK'

Dünya Gazetesi yazarı Şeref Oğuz ise köşe yazısında Asgari ücrete yüzde 80 zam geleceğini söylemiş ve şu ifadelere yer vermişti:

Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete %80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada… Bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, tabanfiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek.

Asgari ücrete yüzde 80 oranında zam yapılması oranında yeni rakamın 9900 TL olacağı belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!