banner2

Son dakika: Brent petrolde rekor düşüş! Benzin ve motorine dev indirim geliyor

Cuma günü 92 dolara kadar çıkan brent petrol fiyatı günü 91 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Brent petrol hafta başına 90 dolar seviyelerinde başladı. Yaşanan düşüşün ardından benzin ve motorine büyük bir indirim gelmesi bekleniyor.

Ekonomi 19.09.2022, 11:04
Abone ol
Son dakika: Brent petrolde rekor düşüş! Benzin ve motorine dev indirim geliyor

Cuma günü 92,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,35 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 10.29  90,34 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Texas türü (WTI) ham petrolün varili 84,53 dolardan alıcı buldu.

FİYATLAR DALGALI BİR SEYİR İZLİYOR 

Petrol fiyatları, küresel petrol arzı ve talebine ilişkin haber akışlarıyla dalgalı seyir izliyor.

Almanya, cuma günü enerjide arz güvenliği için Rus petrol şirketi Rosneft'in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya'ya kayyum atadığını duyurdu.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Marketing GmbH'nin Almanya'nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) yönetimine devredildiği belirtildi. Berlin için önemli bir dizel ve benzin yakıtı sağlayıcı olan Schwedt'teki PCK rafinerisinin kontrolü de Bundesnetzagentur'a verildi.

YAPTIRIMLAR FİYATLARI ETKİLİYOR 

Uzmanlar, 5 Aralık'ta başlayacak Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolüne yönelik kısmi ithalat yasağının da piyasalarda arz baskısı oluşturduğunu ifade ediyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başından beri AB tarafından kabul edilen en büyük yaptırımlardan biri olan 6'ncı yaptırım paketi, temmuz başında onaylanmıştı. Bu kapsamda, Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine ürün tedarikini ise 5 Şubat itibarıyla tamamen kesmeyi planlayan AB ülkelerinin yeni tedarikçi arayışı devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!