Son dakika: Bakanlık düğmeye bastı! Bu yöntemle gıda fiyatları ucuzlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım alanlarına ilişkin yeni önlem paketini devreye sokmaya hazırlanıyor. Buna göre, 1 yıl boyunca ekilmeyen tarla devlet aracılığıyla başkasına kiralanabilecek. Öte yandan çiftçiye gübre ve mazot desteği sağlanacak.

Ekonomi 20.06.2022, 11:49 20.06.2022, 14:22
Abone ol
Son dakika: Bakanlık düğmeye bastı! Bu yöntemle gıda fiyatları ucuzlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, dünyada yaklaşmakta olan büyük gıda krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kirişçi'nin açıklamalarına göre, bu dönemde vatandaşın ucuz gıdaya ulaşabilmesi için kent tarımı desteklenecek.

YENİ SİSTEMLE FİYATLAR DÜŞECEK

Fiyatların bu sistemle düşeceğini belirten Bakan Kirişci "İstanbul'un çevresinde Çengelköy, Şile, Çatalca, Beykoz, Silivri var. Buralarda bakir alanlar var. Üretici de var. Çatalca'da domates yetiştiren kardeşimiz doğrudan ürünü lokantalara, evlere dağıtabilir. Bu yolla, vatandaş hem taze, hem az maliyetli ürün yiyecek. İklim değişikliğine sebep olan unsurları ortadan kaldıracaksınız ve köyden kente göçü de engelleyeceksiniz" dedi.

KENT TARIMI HANGİ ŞEHİRLERDE UYGULANACAK? 

Kent tarımının İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerin etrafında uygulanacağını belirterek, "Erzurum- Erzincan gibi üretim kabiliyeti olan yerlerde… Bir de jeotermal kaynak varsa, iklimi sert olan yerde 365 gün üretim yaparsınız. Sıcak yerlerde de serayı soğutmak için güneş enerjisini kullanırsınız. Bizim kurtuluşumuz tarımdaysa, tarımın kurtuluşu da kırsalda. 2023'te ne ürettiğini, nasıl üretildiğini bilen, kendi önceliklerini belirlemiş bir ülke olacağız" dedi.

1 YIL BOYUNCA EKİLMEYEN TARLA BAŞKA BİRİNE KİRALANACAK

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, 1 yıl boş tutulan tarla devlet aracılığıyla başkasına kiralanacak.

Bakan Kirişci sistemi şöyle anlattı: "Şayet bir tarla sistemde 1 yıl boş görünürse, kamu otoritesi gelecek 'siz burada birşey yetiştirmiyorsunuz, tarlanıza bu muhitteki kira bedeli üzerinden kira ödeyip, üretim yaptıracağız' diyecek. Devlet kiralamayacak, taahhüt edecek. Aracılık rolü dışında bir rolü olmayacak."

VATANDAŞ TARLASINI VERMEK İSTEMEZSE NE OLACAK?

Bakan Kirişci "Vatandaş arazisini vermek istemezse ne olacak?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Kullanım hakkı ile mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüştük. Ne kiralayanın ne arazisi olanın hakkına halel getirmeden yapılacak. Mülkiyeti elinden almıyorsunuz. Sadece kullanım hakkı alıyorsunuz. Organize Sanayi Bölgeleri'nde de bu yapılıyor. 2.5-3 milyon hektar ekilmeyen arazi var. Türkiye'nin arazi varlığının yüzde 10'una tekabül ediyor. Ciddi bir rakam."

ÇİFTÇİYE VE BESİCİYE DESTEK SAĞLANACAK

Bakan Kirişci'nin verdiği bilgiye göre, çiftçiye gübre-mazot, besiciye yem desteği ayni olarak sağlanacak. Üreticiye verilen destekler ayni olacak. Çiftçiye ihtiyacı olan gübre-mazot verilecek, hasattan sonra ürünü sattığında, devlet alacağını mahsuplaşacak.

ORMAN YANGINLARI

Geçen yıl orman yangınlarına karşı uçak yetersizliği çok tartışıldı.
Bakan Kirişci, helikopter sayısının 39'dan 55'e, üç olan uçak sayısının da 20'ye çıkarıldığını açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!