Son dakika: Altına yasak geliyor! 28 Haziran son tarih

ABD Başkanı Joe Biden, G7'nin Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Rusya'dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu. Alınan karar doğrultusunda altın pazarının daralacağı ve altın fiyatlarının yükseleceği tahmin ediliyor.

Ekonomi 26.06.2022, 13:33 26.06.2022, 14:31
Abone ol
Son dakika: Altına yasak geliyor! 28 Haziran son tarih

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'daki savaşın finansmanını engellemek amacıyla Putin'in önüne daha önce benzeri görülmemiş engeller koyduğunu bildirdi. 

RUSYA'DAN ALTIN ALINAMAYACAK 

Biden açıklamasında, "G7'de (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya) birlikte Rusya için on milyarlarca dolar değerinde önemli bir ihracat ürünü olan altın ithalatını yasaklayacağımızı açıklayacağız" sözlerine yer verdi. 

RUSYA ALTIN ÜRETİMİNDE DÜNYA İKİNCİSİ 

Diğer yandan Rusya, geçtimiz yıl 331 bin ton ile Çin'den sonra en çok altın üreten ikinci ülke konumunda bulunuyordu. Altın, Rusya'nın enerjiden sonra en önemli ikinci ihracat ürünü olarak biliniyor. 

G7'NİN ANA GÜNDEM MADDESİ RUSYA 

Küresel ekonomik ve siyasi sorunların çözümünde önemli platformlardan biri sayılan G7 Liderler Zirvesi, Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı'nda yapılacak. Bugün başlayacak zirve, 28 Haziran'da sona erecek.

Dünyanın en büyük 7 ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi, Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen küresel enerji ve gıda fiyatlarının yanı sıra "ekonomilerde durgunluk ve yüksek enflasyonun bir arada gerçekleşmesi" olarak bilinen stagflasyon endişelerinin artmasının ortasında gerçekleştiriliyor.

G7 liderlerinin odak noktası, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş ve bunun ekonomik sonuçları olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!