banner2

Son dakika: AK Parti asgari ücrete yapılacak zammı açıkladı! 'Bu aralıkta olacak'

Milyonlarca vatandaş asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili son dakika gelişmelerini takip ederken, yapılan zam açıklaması heyecana sebep oldu. AK Parti'den gelen açıklamada, 'Çok yüksek bir artış olacak' ifadelerine yer verildi.

Ekonomi 07.11.2022, 16:35
Abone ol
Son dakika: AK Parti asgari ücrete yapılacak zammı açıkladı! 'Bu aralıkta olacak'

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen yılbaşında yapılacak olan asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

'ÇOK YÜKSEK ARTIŞ OLACAK' 

Kurtulmuş katıldığı bir canlı yaynda, "Asgari ücret zammı için rakam vermek doğru olmaz fakat yılbaşı itibarıyla asgari ücrette yine çok yüksek bir artış olacak" ifadelerine yer verdi. 

Bu açıklamalar sonrası asgari ücrete beklenen zam konusunda umutlar artarken CNN Türk ekranlarında konuyla alakalı yorum yapan SGK uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretin 8250 TL bandında olmasını beklediğini belirtti. 

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE ALANLAR SIKINTI YAŞIYOR 

Erdursun açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Memurlar yüzde 42 enflasyon farkı aldı. Emekliler, SSK, Bağkur emeklilerine enflasyon farkı veriliyor. Asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Tüm asgari ücretlilerin gelirleri arttı. Daha sonra yüzde 30 arttı. Ama asgari ücretin üzerinde çalışan 8,5 milyonun aylığı patronun iki dudağı arasında kaldı. Memur, emekli, asgari ücretlilere devletin belirlediği oranda zam yapılıyor. Asgari ücretin üzerinde çalışanlara işverenin zam yapma zorunluluğu yok. Bu uygulamada da asgari ücretin üzerinde aylık alan kişileri cezalandırıyoruz. İyi niyetli işverenler aynı oranda zam yapıyor ancak asgari ücretin üzerinde aylık alan herkese bu oranda zam yapılmıyor.

ENFLASYON İÇİN ÖNEMLİ UYARI 

Devlet desteğinin önemine dikkat çeken Erdursun şöyle konuştu: 

O kişileri de ayrı tutmadan ne kadar zam yapılacak? Oran belli ise aynı oranın tüm çalışanlara yansıtılması gerekiyor. İkincisi devletin destek vermesi lazım, işsizlik sigortası fonundan mı verir, Hazine’den mi verir? Devletin elini taşın altına koyarak destek vermelidir. Mesela 2018 yılında asgari ücret 1603 liraydı devletin desteği devletin desteği 150 liraydı. Şu anda asgari ücret 5 bin 500 lira, devletin desteği 100 lira. Daha fazla destek vermesi gerekiyor ki maliyet artmasın. Maliyet artarsa işveren, esnaf bunu fiyatlarına yansıtır. Biz bugün yaşadığımız enflasyondan daha yüksek oranda enflasyon yaşarız ve yapılan zammın da anlamı olmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!