banner2

SGK düğmeye bastı! 84 milyona tarihi müjde: Asgari ücret zammı sonrası maaşı düşene gönderilecek

2023 yılı asgari ücret ve memur zamlarına ilişkin tahminler gelmeye devam ederken SGK'dan bir son dakika kararı geldi. SGK'nın yeni kararı kapsamında sigortalıların pirime esas kazancı önceki aya göre yüzde 20 veya daha fazla oranda artarsa çalışanlar mesaj ile bilgilendirilecek. İşte, özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren karara ilişkin detaylar...

Ekonomi 02.11.2022, 10:32
Abone ol
SGK düğmeye bastı! 84 milyona tarihi müjde: Asgari ücret zammı sonrası maaşı düşene gönderilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel sektör çalışanları için harekete geçti. SGK’nın son dakika kararında maaşı yüzde 20 düşen özel sektör çalışanları için kritik bir detay dikkat çekiyor.

MAAŞI YÜZDE 20 DÜŞEN ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Sosyal güvenlikte gelecek yıl alınacak önlemler ve yapılacaklara ilişkin alınan karar doğrultusunda farkındalığı arttırmaya yönelik programlar uygulanacağı Cumhurbaşkanlığı 2023 Yıllık Programı’nda yer buldu. Buna göre Özel sektör çalışanları için programda çok kritik bir detay ortaya çıktı. Yıllık programda Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından ücreti azalan çalışanlara uyarı mesajı gönderileceği öğrenildi.

İŞVERENLER BİLGİLENDİRİLECEK

Yıllık programın 268’inci maddesinde yer alan karara göre, ülke genelinde kayıtlı istihdamın önemi hakkında ilgili taraflara sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılacağı aktarıldı. Programda şu ifadelere yer verildi:

Özel sektörde çalışan sigortalıların prime esas kazancının bir önceki aya göre yüzde 20 ve üzerinde azalması durumunda bilgilendirme amaçlı kısa mesaj gönderilecektir.

 

Yapılan analizler sonucunda kalifiye meslek mensuplarını istihdam eden ve kayıt dışı istihdam ile eksik ücret bildirimi konusunda riskli olduğu tahmin edilen işverenlere yönelik bilgilendirme amaçlı mektuplar gönderilecektir.

7 BİN 500 İLE 10 BİN ARASINDA OLACAK

Emekli ve memurların dışında yaklaşık sekiz milyon asgari ücretli çalışanı direkt ilgilendiren fakat tüm çalışanların maaşlarını etkileyecek olan yeni asgari ücret Aralık ayı itibariyle belirlenmiş olacak. Yeni asgari ücret zammı içinse Tespit Komisyonu Kasım ayında toplanacak. Asgari ücretin 7 bin 500 ila 10 bin lira arasında bir rakam olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Enflasyon rakamları ile şekillenen memurların maaşlarına ise yüzde 40’ın üzerinde bir zam yapılması beklenti doğrultusunda.

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE ÇALIŞANLAR NE OLACAK?

Türkiye’de asgari ücret ile çalışanlar için bir kanun bulunurken asgari ücretin üzerinde çalışanlar için bir kanun bulunmuyor. Asgari ücretin üzerinde çalışanların zam artış oranları ise tamamen sözleşmeye bağlı. Eğer sözleşmenizde “personelin ücretinde yapılacak artış oranı asgari ücret artış oranından az olamaz” şeklinde bir düzenleme bulunuyorsa, özel sektör çalışanları için işverenler mutlaka İş Kanunu m.22 kapsamında prosedür uygulamak zorunda kalıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!