banner2

Orta gelirliye ucuz konut kampanyasında detaylar belli oldu! İşte başvuru şartları

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirliler için sosyal konut projesinin ayrıntılarını açıkladı. Azami 15 yıl vadeli olacak. Faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak. Asgari peşinat tutarı yüzde 10 olarak belirlendi. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak. Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak. İşte kampanyaya dair tüm detaylar...

Ekonomi 04.01.2023, 10:15 04.01.2023, 16:01
Abone ol

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ardından yenşi bir kampanya daha geliyor. Orta gelirli vatandaşlar için ucuz konut kampanyası düzenlenecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirliler için sosyal konut projesinin ayrıntılarını açıkladı.

ÜÇ BÖLGEYE AYRILDI, İSTANBUL BİRİNCİ BÖLGE

Bakan Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde; Vatandaşlarımızı konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında Konut Finansman Projesi'ni hayata geçirdik. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesi olan "İlk Evim İlk İşyerim Projesi" ile 5 yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı, 1 milyon konut amaçlı arsa sunmayı ve 50 bin işyerini tamamlamayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda ve uygun maliyetlerle karşılamasını son derece önemsiyor, bu doğrultuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Bu projeyle dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Bugün özellikle orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Üç bölgeye ayırdık. İstanbul birinci bölge.

15 SENE VADE UYGULANACAK

Azami 15 yıl vadeli olacak. Faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak. Kampanyadan yararlanacak kişilerin konutlarının olmaması gerekiyor. Asgari peşinat tutarı yüzde 10 olarak belirlendi. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak. Banka kredi desteğinde birinci bölge için 5 milyon lira, ikinci bölge için 3 milyon lira, üçüncü bölge için 2 milyon liralık limit belirlendi. İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak üstleneceğiz, ilk 3 sene için taksit tutarları aşağıya çekilmiş olacak.

25 MİLYAR LİRALIK FİNANSMAN ERİŞİM İMKANI SUNULACAK

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla'da konut almak isteyen vatandaşların, son bir yıl buralarda ikamet etmiş olması şartı aranacak. Programa dahil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitlerimiz için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkanı da sunacağız. Vatandaşlar tamamlanmış, belirli oranda tamamlanmış, bankaların kredi verme kriterlerine uygun olan ve yapımına başlanacak konutlar için kredi kullanabilecek. Gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları takip edilecek. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacak.

KURUM: İLK ETAPTA 100 BİN AİLE EV SAHİBİ OLACAK

Bakan Kurum ise kampanyaya dair şu açıklamayı yaptı; İlk etapta 100 bin ailemizi inşallah çok kısa bir zaman içerisinde ev sahibi yapmayı hedefliyoruz. Projenin şeffaf ve denetlenebilir olması için komisyon kuracağız. Ülkemizin her yerinde bitmiş, belirli oranda tamamlanmış ve bankalarla garantörlük sözleşmesi imzalanmış yeni projelerden faydalanılabilecek. Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak. Tm evlerimiz birinci el konutlar olacak.

KAMPANYA 16 OCAK'TA BAŞLAYACAK

Öncelikle, yüklenici firmalarımız belirleyeceğimiz kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle birlikte bu kampanyamıza dahil olacaklar. Konut almak isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya başvuracaklar. Bankalarımız da uygunluk durumunda krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak. Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak. Tüm evlerimiz birinci el konutlar olacak. Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek. Hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek.

Bakan Kurum, Yeni Evim Kampanyası ile ilgili detaylar ve gelişmelerin 16 Ocak'tan itibaren kurulacak web sitesi üzerinden takip edilebileceğini açıkladı.

YÜKLENİCİ FİRMALAR DESTEK SAĞLAYACAK

Emlak Konut bünyesindeki tüm projeler kampanyaya dahil olacak. Büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri teknik ve mali kriterleri karşıladıkları müddetçe kampanyaya dahil olacak. Kampanya ekonomiye 600 milyar liralık bir katma değer oluşturacak. Yüklenici firmalar da konut bedelinin yuzde 5'i kadar vatandaşa destek sağlayacak. Konut fiyatlarını takip edeceğiz. Projeye dahil olan firmalar belirlediğimiz kriterler çerçevesinde girecek ve kampanya süresince konut fiyatlarını sabit tutacaklar. Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50'den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar. 50 ve altındaki hisseleri dikkate almıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!