banner2

Memurlara bir müjde daha! Yarın 707 TL ek ödeme yapılacak

Milyonlarca memur ve emeklinin enflasyon farkından doğan zamlı maaşları yarın hesaplara yatırılacak. Memurlar Temmuz ayı maaşlarıyla birlikte ayrıca toplu sözleşme ikramiyesi de alacaklar. Ocak ayında 400 lira olarak belirlenen toplu sözleşme ikramiyesi Temmuz zammı ile birlikte 706,90 liraya çıktı.

Ekonomi 07.07.2022, 11:10
Abone ol
Memurlara bir müjde daha! Yarın 707 TL ek ödeme yapılacak

Memur ve memur emeklisinin maaşı iki kritere göre belirleniyor. Bunların ilki toplu sözleşme, ikincisi ise enflasyon verileri. 

ENFLASYON FARKLARINDAN OLUŞAN ZAM YAPILDI

4 milyon memurun 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarının belirlendiği 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmelerine göre, bu yılın ikinci yarısı için yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Buna göre, zam oranı yüzde 41,69 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda, temmuz ayı itibarıyla aile yardımı ödeneği hariç en düşük memur maaşı 7 bin 500 liraya yükseldi.

8 TEMMUZ'DA HESAPLARA YATIRILACAK

Maaşlardaki artışın ardından bir detay daha öne çıktı. Normal şartlarda memurlar ayın 15’inde maaş alacaklardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından zamlı maaşların bayramdan önce 8 Temmuz’da hesaplara yatacağını açıklamıştı. Dolayısıyla zamlı maaşlar yarın hesaba yatacak. Memurlar ayrıca 1-15 Temmuz dönemini kapsayan zam farkı da alacak.

SENDİKALI  707 LİRA ALACAK

Memurlar temmuz ayı maaşlarıyla birlikte ayrıca toplu sözleşme ikramiyesi de alacaklar. Bu ikramiyede artış söz konusu. Toplu sözleşme ikramiyesi 3 ayda bir ödeniyor. Geçen yıla kadar bu tutar 134 liraydı. Ocak itibarıyla 400 liraya çıkmıştı. Temmuz ayında ise zamla birlikte, aylık katsayısına bağlı olarak 706,90 liraya çıktı. Bu ikramiyeyi sendikalı olan memurlar alabiliyor.

AİLE VE ÇOCUK YARDIMI

Zam oranı birçok ödeme kalemini etkiliyor. Bunlardan biri de memurların aile ve çocuk yardımı. Eş için ödenecek yardım tutarı 758,28 lira olurken, her bir çocuk için 83,40 lira, çocuk 0-6 yaş grubunda ise 166,80 lira ödenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!