Yandex Metrica

Kamu işçisi ücreti ne kadar olacak? Kamu işçisi zam pazarlığında son durum ne?

Kamu işçisi ücreti ne kadar olacak? Kamu işçisi zam pazarlığında son durum ne?

Kamu işçilerini yakından ilgilendiren kamu çalışanlarının ücretinin ne kadar olacağı merak ediliyor. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in konfederasyonlarına bağlı 700 bin işçinin zam alıp alamayacağı merak konusu oldu. Kamu işçisinin alacağı brüt ücret ne kadar oldu? Sorusu arama motorlarında araştırılıyor. Peki, Kamu işçisi ücreti ne kadar olacak? Kamu işçisi zam pazarlığında son durum ne?

Ekonomi

23.01.2024, 20:34

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ kamu işçisi için birinci altı ay için zam talep etti. Zammın miktarının ne kadar olacağı, kamu işçilerinin brüt maaşı araştırılıyor. Peki, Kamu işçisi ücreti ne kadar olacak? Kamu işçisi zam pazarlığında son durum ne?

KAMU İŞÇİSİNİN ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından yapılan ortak açıklamada, 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin ortak isteklerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasına iletildiğini açıkladı.

Kamu İşçilerin ücretlerinin 15 bin lira tabanına çekilmesine ilişkin yeniden refah seviyelerine çıkmasını iki konfederasyon şu şekilde talep etti:

"Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak. Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading