Yandex Metrica

Sitede Ara

İşçiye dev müjde! 6 aylık zam oranı netleşti! 45+15 olarak hesaplara yansıyacak! Yüzde 45 zamma ek refah payı

İşçiye dev müjde! 6 aylık zam oranı netleşti! 45+15 olarak hesaplara yansıyacak! Yüzde 45 zamma ek refah payı

Türk-İş ve Hak-İş hali hazırda pazarlıkların devam etmekte olduğu toplu iş sözleşmesi için geçerli olan zam taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti. Bu kapsamda kamuda 700 bin işçiyi doğrudan ilgilendiren 2 yıl geçerli olacak zam oranının belirleneceği sözleşme görüşmelerinde, kamu işçisinin taban ücretlerinin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, bu kapsamda tüm  ücretlere yüzde 15 refah payı eklenmesi ve ilk  altı ay yüzde 45 zam yapılması görüşünde bulunuldu.

Ekonomi

23.01.2024, 20:34

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde sendikanın bakanlığa ilettiği, taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, işçi zammına yüzde 15 oranında rafah payı ilavesi ve ilk 6 ay için yüzde 45 zam yapılması talebi ekseninde görüşmeler devam ediyor.

Türk-İş ve Hak-İş konfederasyonun ortak olarak yaptığı açıklamada 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin taleplerin iletildiği vurgulandı.

Renault Duster peynir ekmek gibi satacak: Merakla beklenen fiyat listesi sızdı: Bayilerde kuyruk oluştu Renault Duster peynir ekmek gibi satacak: Merakla beklenen fiyat listesi... Haberi Görüntüle

İŞÇİ ÜCRETLERİNİN 15 BİN LİRA TABAN ÜCRETE ÇEKİLMESİ

İşçilerin ücretlerinin 15 bin lira taban ücrete çekilmesinin ardından bütün ücretlere yüzde 15 oranında refah payı ilave edilmesi istenerek, diğer talepler şöyle sıralandı:
"Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak. Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.

Sondaj kulesi sayıları düştü! Petrol üretimleri azaldı: Dünya şaşkınlıkla gelişmeleri takip ediyor Sondaj kulesi sayıları düştü! Petrol üretimleri azaldı: Dünya şaşkınlıkla gelişmeleri... Haberi Görüntüle

HER AY YAPILAN YARDIM ÖDEMELERİ

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading