banner2

Ev ve dükkan sahipleri bu haberi bekliyordu! Son gün 31 Mayıs

Emlak Vergisi ödemelerinde son gün yaklaşıyor. Emlak Vergisi'nin ilk taksiti 1 Mart ile 31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Emlak Vergisi'nin ilk ve ikinci taksitini mutlaka belirlenen süre içinde yatırmak gerekiyor. Zamanında ödeme yapmayanları ise ceza bekliyor.

Ekonomi 11.02.2022, 11:23
Abone ol
Ev ve dükkan sahipleri bu haberi bekliyordu! Son gün 31 Mayıs

Ev, arsa, arazi ve işyeri sahiplerini ilgilendiren Emlak Vergisi'nde taksit dönemi ilk taksit ödemesi ile başlıyor. İlk taksitler 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan Emlak Vergisi ödemelerini yapmayanları ise ceza bekliyor.

EMLAK VERGİSİ'NİN İKİNCİ ÖDEMELERİ 1 KASIM'DA BAŞLIYOR

Posta gazetesinin haberine göre; Emlak Vergisi ödemelerinin ikinci dönemi ise 1 Kasım'da başlayıp, 30 Kasım'da son bulacak. İsteyen peşin ödeme de yapabilecek. Emlak Vergisi'nde bu yıl 4 yıllık yeni döneme girildi. 2025 yılına kadar, geçtiğimiz yıl takdir komisyonlarınca belirlenen, bazı ilçelerde yüzde 100'leri aşan yeni zamlı oranlar üzerinden hesap yapılacak.

EMLAK VERGİSİ DEĞERİ TAKDİR KOMİSYONLARINCA BELİRLENİYOR

Emlak Vergisi değeri, 4 yılda bir toplanan takdir komisyonlarınca belirleniyor. En son 2017'de toplanan komisyonlar, 2018-2021 yılları için arsa metrekare birim değerlerini (rayiç bedel) açıklamıştı. Bu süre doldu. Geçen yıl takdir komisyonları toplanarak 2022-2025 yıllarında geçerli olacak değerleri belirledi. Yeni kararlarda pandemiye rağmen fahiş artışların olduğu, bazı yerlerde artışın yüzde 100'ü geçtiği görüldü.

VERGİYİ MUTLAKA BELİRLENEN SÜREDE YATIRMAK GEREKİYOR

Muafiyet şartlarını taşımayan herkes Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi'nin ilk ve ikinci taksidini mutlaka belirlenen süre içinde yatırmak gerekiyor. Gecikme durumunda yüzde 1.6 oranında faiz uygulanıyor.

SONUÇ BEKLENİYOR

2017'de takdir komisyonlarından çıkan zamlara çok sayıda itiraz yapılınca Emlak Vergisi Kanunu'na geçici bir madde eklenerek, artış yüzde 50 ile sınırlandırılmıştı. Ancak geçen yıl bu yönde bir karar alınmadı ve komisyonların açıkladığı kararlara binlerce itiraz yapıldı. İtiraz sonuçlarının vergi döneminden önce çıkması bekleniyor. Sonuçlar vergi dönemine yetişmezse takdir komisyonu kararları uygulanacak. Taksit ödemesi sonrasında bir iptal kararı gelirse, mahsuplaşma yapılacak.

BU YIL EV ARSA ALANLAR GELECEK YIL YATIRACAK

Konut, arsa, işyerini elden çıkarmayanlar ile geçen yıl gayrimenkul alanlar 2022'de vergi ödüyor. Yani, 2021'de mevcut gayrimenkulü olanlar ile 2021'de yeni bir gayrimenkul satın alanlar 2022 yılında Emlak Vergisi'ni yatırıyor. Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaranlar, bu yıla ait verginin tamamını ödeyecek. Bu yıl ev alanların yükümlülüğü ise 2023'te başlayacak.

EMLAK VERGİ BORCU OLANLAR NEREDEN ÖĞRENEBİLİR?

Emlak Vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir. Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılabilir. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

KİMLER EMLAK VERGİSİ'NDEN YARARLANAMIYOR?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekli maaşından başka geliri olmayanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene veya tek meskende hisseye sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) bu meskene ait vergi ödemiyor. Muafiyetten yararlanan kişilerin 53 bin lirayı aşan sermaye iradı (mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı gibi gelir) varsa sıfır oranlı Emlak Vergisi'nden yararlanılamıyor.

Muafiyet şartlarını taşıyanların ilgili formu doldurup bağlı bulundukları belediyeye vermeleri yeterli oluyor. Muafiyetini bilmeden vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Eğer ödeme yapıldıysa 5 yıllık geriye dönük iade de alınabiliyor. Bunun için belediyenin emlak birimine, 'Vergi Usul Kanunu Madde 120/2' dayanak gösterilerek 'düzeltme dilekçesi' verilmesi yeterli oluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!