banner2

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Bu durumda kirada indirim talep edebilirsiniz

Son 1 yılda artan kira fiyatları kiracıları zor durumlarla karşı karşıya kaldı. AK Parti hükümeti ise kira artış bedelini yüzde 25 ile sınırlayarak vatandaşın nefes almasına sebep oldu. Ancak bazı ev sahipleri, hukuksuz bir şekilde daha yüksek tutarlarda kira artışı yapmaya çalışabiliyor.

Ekonomi 13.10.2022, 11:27
Abone ol
Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Bu durumda kirada indirim talep edebilirsiniz

Kiracı ve ev sahiplerinin kiralamalarda karşılıklı hakları bulunuyor. Bu hakların ihlali halinde ilgili kurumlara başvuru yapıldığında oluşan mağduriyetler gideriliyor.

BU YASAYI OKUYUN

Kiracı ve ev sahibi ilişkisini düzenlemek için ülkemizde 2011'den beri “6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun” uygulanıyor. Öncelikle, kira sözleşmesini imzalamadan önce her detay dikkatlice okunmalıdır.

EV SAHİBİ HAKLI GEREKÇE OLMADAN KİRACIYI EVDEN ÇIKARAMAZ

Ev sahibi haklı bir gerekçesi olmadığı durumda kiracıyı evden çıkaramaz. Ancak kiralanan mülk sahibinin kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu ya da kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için gerekliyse kiracının çıkması talep edilebilir.

Kirada olan mülkün tadilat masrafları mülk sahibine aittir. Kiracı ve mülk sahibi arasında anlaşma olması durumunda kiracı mülkü yenileyebilir ve bunun karşılığında kira bedelini daha az ödeyebilir. Bu durumda faturalar iyice analiz edilmelidir.

Kiracının, kiraladığı mülkü başkasına kiralama hakkı (mülke zarar gelmemesi şartıyla) bulunuyor. Bunun için mülk sabinin yazılı onayı gerekir.

FAZLA ÖDEME TALEP EDİLEMEZ

Kiracı, kirayı zamanında ödemelidir. Ancak geç ödeme durumlarında mülk sahibi, fazla ödeme talep edemez. Öte yandan kira ödenmez ise ev sahibinin, kiracıyı tahliye etmek için dava açma hakkı bulunuyor.

KİRA BEDELİNDE İNDİRİM TALEP EDİLEBİLİR

Eğer kiracı, evde sonradan oluşan kusurlar nedeniyle evi yeterince kullanamazsa ev sahibinden, sorunları gidermesini talep edebilir. Sorunların giderilmemesi durumunda ise kiracı, kira bedelinde indirim talep edebilir.

KARŞILIKLI HAKLAR

Sigorta ve vergi gibi ödemeler, sözleşmede aksi beyan edilmedikçe mülk sahibinin ödeme kapsamındadır.

Mülk sahibi, kiracıya mülkü verdiği gibi teslim aldıysa depozitosunu ödemek zorundadır. Ancak mülkte hasar var ise depozitoyu ödemez.

Kiracı, zamanın yıpratıcılığından dolayı eskiyen eşyaların durumundan sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!